P

lak satışlarının yukarıya tırmanmasıyla beraber turntable’ın bulunduğu evlerin sayısı da arttı. Konumuz bu genelleme bilginin içindeki turntable dünyasında gerçekleşen şaşırtıcı bir yenilik. Kickstarter’da tanıtımı yapılan MAG-LEV Audio, manyetik alan ile havada kalıp dönüş sağlayabiliyor!

Technics‘in başı çektiği turntable piyasasındaki hareketlilik, plak trendi ile birlikte artmaya devam ediyor. Buna paralel olarak da birçok yenilikte beraberinde geliyor. Manyetik alan ile bir tablayı havada tutan ve 33.3 ile 45 rpm arasında dönme hızına sahip olan MAG-LEV Audio, bu alanda tüm dünyada bir ilki gerçekleştirdi.

Şu sıralar Kickstarter‘da toplumsal fonlamaya kampanyasını tamamlamak üzere olan MAG-LEV, şimdiye kadar 682  kişi tarafından desteklenerek toplamda 520,373 dolar para toplamayı başardı. Hedefi olan 300.000 dolar’ı çoktan geride bırakan dünyanın ilk manyetik alan ile dönen turntable’ı, gelecek yıl Haziran ayında üretime geçip iki ay sonra ise ilk sahipleri ile buluşacak.

Her ne kadar görünüş açısından oldukça havalı dursa da MAG-LEV Audio‘nun ne derece verimli çalıştığına dair elimizde hiç bir kullanıcı yorumu yok. Merak edenler aşağıda tanıtıcı bir video ve bol bol fotoğraf mevcut.

mag-lev-1

mag-lev-2

mag-lev-3

mag-lev-4