H

ollanda merkezli mimarlık ofisi Mecanoo, Tayvan’da dünyanın en büyük performans sanatları merkezi WeiWuYing‘in inşaatını tamamladı. Ekim 2018’de açılacak olan ve tam adı WeiWuYing National Kaohsiung Center for the Arts olan bina, 470,000 m2‘lik astropikal bir parkın konumlanıp toplamda 141.000 m2‘ye yayılan beş sahneye sahip.

Proje, yaklaşık 3 milyonluk nüfusu ile Tayvan’ın güneyinde bir liman şehri olan Kaohsiung’da bulunuyor. WeiWuYing, eskiden askeri eğitim üssü olan bir alana yayılarak yerel ve global yeteneklere ev sahipliği yapma misyonuyla, hem şehir hem de ülke için yeni bir bakış açısını sembolize ediyor.

Tayvan’ın yeni dönemdeki en önemli kültürel yatırımı olarak görülen WeiWuYing şunları içeriyor: 2.260 kişilik bir opera salonu; Orgelbau Klais tarafından inşa edilen 9.085 boru ile donatılmış 2,000 kişilik bir konser salonu; tiyatro, dans ve Çin operası için uygun, 1.094 ve 1.254 arasında oturma kapasiteli esnek bir konser evi; oda müziği ve solo performanslar için 470 kişilik bir resital salonu; binayı parka bağlayan ve 20 bin izleyiciye ulaşan açık hava performans alanı.

Bu kadar açıklama yeter bana görsel ve video ver diyenleri aşağıya alalım.