Y

ine bir Kadınlar Günü geldi çattı kapıya. Evet kadınların dünya üzerindeki varlığı çok mücadeleli, evet haklarımız kısıtlandı, hala kısıtlanıyor. Evet yıl oldu 2016 ve hala yaşam standartlarımız umduğumuz gibi değil ama çok şükür ki müzikal açıdan bunu dile getirmekten hiç çekinmeyen kadın sanatçılar hala var. Bir Rolling Stones sayfası gibi ‘Top 100’ yapmak isterdim ama inanın hem seçmesi hem de sıralaması neredeyse imkansız.

Aretha Franklin, Etta James ve Ella Fitzgerald gibi kült isimlere teşekkürlerim sonsuz ama bu yazıda biraz farklı isimlere dikkat çekmek istiyorum. Benim için ‘Güçlü’ kadınlar listesi.

1. Aynur Doğan

1975 Tunceli doğumlu Aynur Doğan, Türkçe ama daha çok Kürtçe şarkıları ile tanındı. Benim kendisiyle karşılaşmam Fatih Akın’ın ‘Bir İstanbul Hatırası’ filmi sırasında oldu. Tek kelime ile muhteşem sesi ve olağanüstü cesareti ile kalbimi çaldı. Daha önce kimsenin bu kadar apaçık bir şekilde yapmaya cesaret edemediği ama aslında bir o kadar doğal olan şeyi, kendi dilinde şarkı söylemeyi yapmasından kaynaklanan bir hayranlık duydum kendisine. Hala aynı hayranlıkla dinliyorum, o ‘Güçlü bir Kadın’.

2. Lily Allen

2006 yılında ilk single’ı ‘Smile’ ile yüzümüze gülücükler konduran ve bundan sonra 3 albüm çıkaran Lily Allen, dünya çapında ‘Fuck You’ küfürüne farklı bir perspektif getiren canım sanatçım. Her şarkısında yeni bir gerçekliği yüzümüze yapıştıran Allen, sözünü asla sakınmadan, onun bunun ne düşüneceğini umursamadan müzik yaptığı için ‘Güçlü bir Kadın’.

3. Aziza Mustafa Zadeh

Aziza Mustafa Zadeh veya Caz’ın Prensesi ve Jazziza olarak farklı lakaplara sahip 1969 doğumlu Azerbeycan’lı bir mugham-caz fusion müzisyeni. Babası, Vagif Mustafa Zadeh de bu mugham(Azarbeycan’ın geleneksel müziği) ve caz füzyonunu yaratan piyanist ve besteci. Müzikleri ile Thelonious Monk ve Phono Academy yarışmalarında ödül almış. Müziğin yanında resim ve dansı da çok seven ve yakından ilgilenen bu kadının sesi mucizevi. O ‘Güçlü bir Kadın’.

4. Tina Turner

Bir insan 50 sene müzik endüstrisinin içinde olur da hiç mi sıkıcı olmaz. Bu süreç içinde 10 adet albüm çıkarmış olan Turner’ın basit bir matematik ile 300’e yakın şarkısı var. Bir kadının, hele ki siyah bir kadının onun yaşadığı dönemde yaşamış olup bu kadar başarılı olması bir güçlülük göstergesi değil de nedir. Sesi, kişiliği, oyunculuğu, şarkıları…onun bir dahi olduğuna işaret eden sadece bir kaç unsur. O ‘Güçlü bir Kadın’.

Lafı daha fazla uzatmadan Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum. Kadın olmanın ne kadar güzel bir şey olduğunu umarım ki biraz hatırlatmış olabilirim. Seneye tekrar konuşuruz.