Red Hot Chili Peppers, Anthony Kiedis, Flea (Michael Balzary), Hillel Slovak ve Jack Irons tarafından Los Angeles‘da 1983 yılında kurulur. Müzik tarzları sert bir punk-funk (ya da  funk-metal) olsa da aynı zamanda güzel baladlar yaparak 1985’de funk ikonu George Clinton ile çalışmaya başlarlar. Red Hot Chilli Pappers 1990’ların başında enerji dolu  konserlerinde, teşhircilik ile  göze batarak en popüler Rock grupları arasında yer alır .

Grubun hikayesi 1980’lerin  başında  Michael Balzary, Hillel Slovak ve Jack Irons’un bir araya gelmesi ile  başlar. Bu üç okul arkadaşı Anthony Kiedis’i şiirlerini prova odasına getirmesine ikna ederek müzik hikayelerini başlatmış olurlar. Grubun ilk ismi ‘Tony Flow and the Miraculously Majestic Masters of Mayhem‘olur. Asit dolu kafalarıyla yaptıkları müzik hip-hop, funk ve rock ile kombinlenmiş garip bir karışımdır. Fakat bu müzik tarzı artı absürd sahne şovları, grubun hemen kendinden söz ettirmesini sağlar. Grubun yeni kurulduğu bu dönemlerde, henüz hiç kimse punk ile funk müziğini ya da funk ile metal müziğini bir araya getirmemiştir. Red Hot Chili Peppers ayrı dünyalar gibi görünen bu farklı müzik stillerini bir araya getirerek ve müziğe yeni bir yön vererek bu tarzın öncüsü olur.

Red-Hot-Chili-Peppers-red-hot-chili-peppers-31202641-1600-1067

‘Tony Flow and the Miraculously Majestic Masters of Mayhem’ striptiz kulüplerinde ilginç şovlar sergileyerek underground’da ismini duyurmaya başlar. Cinsel organlarına taktıkları çorap ile çırılçıplak sahne alan grup, bu aksiyonu ilk defa Kit Kat striptiz kulübünde gerçekleştirir. Bu etkinlik daha sonra çok konuşulacak ve hatta albüm kapaklarına kadar yansıyacaktır. RHCP, Flea’nın ayrılarak bir hardcore grubuna katılması ile dağılarak son bulur. Lakin bu ayrılık fazla sürmez ve Flea dostlarına geri döndüğünde sıra yeni doğan Red Hot Chilli Peppers’e gelmiştir. Anthony Kiedis, Louis Armstrong’un 1920’lerde caz grubu olan ‘Chili Peppers‘dan esinlenerek bu ismi seçer.Yeni grup Red Hot Chili Pepper, kulüp konserlerine ağırlık verir. Bu eylemleri çok geçmeden EMI yetenek avcılarının kulağına kadar gider. Grup, menajerler tarafından takibe alınır ve sahne şovlarıyla  onları etkilemeyi başarır. Hiç vakit kaybetmeyen EMI hemen Red Hot Chili Peppers ile bir sözleşme imzalayarak grubu kanatlarının altına alır ve sözleşmeden kısa bir süre sonra albüm çalışmaları başlanır. Prodüksyonu ‘Gang of Four‘ gitaristi Andy Gill üstlenir. Daha önce olan ayrılıkların neticesinde ”What Is This’ grubu ile kontratı bulunan Hillel Slovak ile Jack İrons kayıtlara katılamaz. İkilinin boşluğu, gitarist  Jack Sherman ve davulcu Cliff Martinez (eski Captain Beefheart üyesi ) ile doldurulur.

1984 yılında kendi isimlerini taşıyan debut albüm ‘Red Hot Chili Peppers‘ yayınlanır. Büyük ticari bir başarıya ulaşamayan grup, radyo, televizyon ve dergilerde verdiği röportajlar ile göze batar. Özellikle çıktığı Amerika turnesi sonrası grup daha çok underground müzik cephesinde ses getirmeyi başarır. Fakat albüm değerlendirmelerinde RHCP’de iki orjinal grup üyesinin yokluğu nedeniyle, performanslarındaki dinamizmin albüme yansımadığı eleştirilir. Ayrıca Amerika turnesinde Red Hot Chili Peppers’in ilk mahkeme olayı gerçekleşir. Sahneye sadece cinsel organlarına taktıkları çoraplar ile çıkan grup, sansür kurulu PMRC‘in dikkatini çeker. PMRC tüm konserlerin iptali için harekete geçip, Anthony Kiedis mahkemeye sevk ederek bin dolar ceza ödemesine neden olsa da grup, tarihler boyunca PMRC’in gazabından kurtulamayacaktır.

The Red Hot Chili Peppers [Full Album]

Hemen turne sonrası Hillal Slovak‘ın katılımı ile ikinci albüm çalışmaları başlar. Bu albüm rock-funk karışımı sound’un funk’a en yakın şeklinde sunularak RHCP hayranları arasında özel bir yere sahip olacaktır. Godfather of Funk yani George Klinton ile stüdyoya giren grup, James Brown’un müzisyenleri Maceo Parker ve Fred Wesley’in üflemeli çalgılarından da destek alır. Bu muhteşem çalışmanın sonucunda 1985’de ”Freaky Styley” piyasaya sürülür.Uyuşturucu etkisi altında sahne alan  grup üyeleri çıktıkları turneleri, albüm başarısına rağmen zirveye taşıyamazlar. Bir çok konser son dakikada iptal edilir ve röportajlar yapılamaz. Özellikle sahnede notaları unutan gitarist Hillal Slovak git gide uyuşturucu batağının derinliklerinde kaybolmaktadır. Yine de EMI sözleşmeleri iptal etmeyerek RHCP ile çalışmaya devam eder. Kontratı biten Jack Irons‘ın da gruba dönmesiyle orjinal Red Hot Chili Peppers nihayet tamamlanmış olur.

Freaky Styley [Full Album]

1987 yılında ”The Uplift Mofo Party’‘ yayınlanır. Bu albüm ticari açıdan o zamana kadar en başarılı Red Hot Chili Peppers albümü olmak ile kalmaz Billboard müzik listelerinde 184. sıraya kadar yükselmesini sağlar. Grubun turneleri daha önce hiç  olmadığı kadar başarılı geçer ve bunun yanında artan hayran kitlesini de getirir.

The Uplift Mofo Party Plan [Full Album]

1988’de Red Hot Chili Peppers, Beatles grubunun “Abbey Road” cover EP’si yayınlar. Abbey Road ile başarılarını sürdüren grubun kendi içinde büyük sorunları vardır. Bütün üyeler uyuşturucu batağına saplanmış olması her şeyi zorlaştırmaktadır. Özellikle Hillel Slovak ile Anthony Kiedis erion bağımlılığında kritik bir noktaya kadar gelirler. Birlikte oldukları sürede bu bağımlılıktan kurtulamayacaklarını anlayan ikili ayrılma kararı alır ve Red Hot Chili Peppers bu aşamada dağılma noktasına gelir. Diğer grup üyeleri ayrılık kararına boyun eğmek zorunda kalsalar da asıl darbe henüz gelmemiştir. Kardeşine tedavi alma kararından her şeyi göze aldığını söyleyerek caydığını belirten Hillel Slovak, 24 Haziran 1988 yılında evinde ölü bulunur. Aşırı dozdan ölen Hillel’in erken ölümü herkesi şoka sokar. Jack Iron bu ölümü kabullenemeyeceğini söyleyerek grubu terk eder (bir kaç yıl sonra Pearl Jam’e katılır). Anthony Kiedis kendi içinde hesaplaşabilmek için Meksika’da inzivaya çekildikten sonra Kaliforniya’ya dönerek rehabilitasyon merkezine gider.

Ancak bir süre sonra Flea ile Anthony bir araya gelerek arkadaşlarının anısına devam etmek isterler. Yeni grup üyeleri arayışına çıkan ikili, ilk başta Duane Blackbyrd McKnight ve Darren D.H Religro ile birlikte çalışırlar. Fakat kısa bir süre sonra hayat tarzında anlaşamadıklarını fark ederek her iki müzisyen ile yollarını ayırırlar. Aradıkları sadece müziklerini paylaşacak süper müzisyenler değildir, aynı zamanda hayatlarını da paylaşabilecekleri dostlardır. Böylelikle henüz 18 yaşında olan John Frusciante‘yi bulurlar. Red Hot Chili Peppers hayranı John, idolü Slovak ile özdeşleşmekle kalmaz onun gitarının adeta taklidi olur. Chad Smith‘in gruba katılımı ise daha farklı olacaktır. Bir ilanda gördüğü seçmelere gelen Chad, ilk bakışta diğer üyelere tam bir şapşal gibi görünür. Fakat davulun başına geçip çalmaya başladığında ortamı psychedelic bir havaya sokararak grubun dördüncü üyesi olma şerefine laik görülür.

Mothers Milk‘ 1989 yılında yayınlanır ve müzik listelerine ilk sıralardan giriş yapar. Albümün ilk single’ı ‘Knock Me Down’ dostları Hillel Slovak‘ın anısına adanır. ‘Show Me Your Soul‘ parçası ise zamanın kült filmi ‘Pretty Woman‘de film müziği olarak kullanılır. Yeni Red Hot Chili Peppers’in muhteşem üyeleri bu albüm ile eleştirmen ve hayranları etkilemeyi  başarır. Grup, ilk Altın Plak ödülünü kazanırken underground ile bağlarını yitirmeden, mainstream’e adım atmayı başarmıştır. Funk-rock’tan haberi olmayan (Avrupa insanı dahil) insanlara ulaşan ilk albüm olur ‘Mothers Milk’. Aynı yıl RHCP EMI’dan ayrılarak Warner Bros ile çalışmaya başlar.

Show Me Your Soul

1991 yılına kadar RHCP sessiz kalır. Dövmelerle donanmış grubun geri dönüşü Def Jam‘in patronu Rick Rubin‘in, Red Hot Chili Pepppers’da olan büyüyü doğru kanalize ederek bunu dahice kullanması ile  gerçekleşecektir. “Blood Sugar Sex Magik” albümü grubun dönüm noktası olur. Yeni parçalarda Anthony Kiedis, Los Angeles’ta 1986 yılında yaşadığı uyuşturucu sorunlarından bahseder. Ödüllü müzik videoları “Give It Away”i de barındıran albüm, 2 milyon satış rakamına ulaşır. “Under The Bridge” parçası Amerikan hit listelerinde uzun süre 2 numarayı işgal eder. Ayrıca MTV’de yüksek rotasyon elde eden ‘‘Breaking The Girl”, “Give It Away” ve ‘‘Under The Bridge’‘ single’ları RHCP’ı rock’un zirvesine taşır. Grubun başarılı çalışmaları Grammy ödülü ile taçlandırılır. Kariyerinin zirvesinde olan Red Hot Chili Peppers, John Frusciante‘nin Asya turnesi esnasında 1992 yılında süpriz bir şekilde gruptan ayrılması ile sarsılır. En sevdiği grubun  üyesi olarak bir gecede rock star kimliğine bürünen genç John bu yükün altında ezilmeye başlamıştır. Ağır depresyon geçiren John Frusciante o dönem her şeyden uzaklaşarak eroin kullanmaya başlar. Aldığı bu karar tüm grup üyelerini şok eder. Fakat Flea, John’u yanlız bırakmaz ve en ağır dönemlerinde bile yıllarca yanında olur. Bu arada John Frusciante’nin yerine ilk başlarda gitarist Arik Marshall, daha sonra Jesse Tobias gelse de, onun yerini doldurabilecek tek gitarist Dave Navarro olur.

Give It Away

1995’de yayınlanan “One Hot Minute” albümü iyi bir satış rakamına ulaşsa da, 1991 elde edilen o büyük başarıyı yakalayamaz. Dave Navarro’un 70’li yılları rock’ına olan zaafı ile wah pedalı tutkusu grubu funk ruhundan uzaklaştırır. 1998’de başarılı bir dünya turundan sonra, nihayet Navarro’da Red Hot Chili Peppers’ı terk eder. O sırada Anthony Kiedis‘de çok sürmeyen kısa bir eroin bağımlılığına düşer. Yeni gitarist arama taraftarı olmayan Flea yıllarca yalnız bırakmadığı John Frusciante‘i tedavi olmaya ikna ederek, tekrar RHCP grubuna geri getirir. Yenilenen ideal kadro Deftones ile birlikte çıktıkları 3 konserlik bir turnede tekrardan bir arada olmalarını kutlarlar.

Californication” Red Hot Chili Peppers’i 1999 da tekrar zirveye taşıyan albüm olur. Bu projede grup yeniden Rick Rubin ile birlikte çalışarak harikalar yaratır. Yeni albüm”Blood Sugar Sex Magik” in funk havasından uzak olsa da, onun kadar başarılı olacağı daha ilk dinleyişte anlaşılır. Satış rakamlarında rekor kıran RHCP için artık dünya turu zamanı gelmiştir.

Californication

Otherside

2001 yılında Red Hot Chili Peppers yeni albüm çalışmalarına başladığı sırada, Flea, Los Angeles’da açtığı müzik okulu ile kendinden bahsettirir. Flea okulunda kiralanan stüdyolarda, yaklaşık 20 seçkin eğitmen ile birlikte gelecek nesil müzisyenlerine ders vermeye başlar. Grubun 2002’de tamamlanan çalışmaları “By The Way” albümü ile sonuçlanır. Albümde farklı müzik stillerini vokal armoniler ile birleştiren grup değişik bir yapıt ile hayranlarının karşısına çıkar.

Dosed

red-hot-chili-peppers-rolling-stone-magazine-august-19th-2011-david-fricke-im-with-you-rhcp-scan-02

2006’da çift albüm olan ‘‘Stadium Arcadium’‘ piyasaya sürüldüğünde, kimse bu çalışmanın  John Frusciante ile son albüm olacağını tahmin  edemezdi. John Frusciante gruptan ayrılma kararını 2007 yılında dünya turundan sonra alır. Fakat bu haber kamuya 2009 yılında yayılır. Kararın gerekçesi olarak  Frusciante, müziğinde ve kişiliğinde değişim olduğunu ve artık kendini solo kariyerine adayacağını açıklar. Red Hot Chili Peppers bundan böyle Josh Klinghoffer ile çalışmaya başlar ve 2011 de son albümleri “I’m With You” yayınlanır. Şimdiye kadar bir çok Grammy Award, Echo, American Music Awards, MTV Video Music Awards, Q Award ve Britt Award heykelciği kazanan Red Hot Chili Papers’ın pek yakında yeni bir proje ile tekrar hayranlarına kavuşması sabırsızlıkla beklemekteyiz.

The Adventures of Rain Dance Maggie