D

olu Kadehi Ters Tut’un ilk stüdyo albümü olan “Dünyanın En İyi Albümü3 Kasım’da yayınlandı. Akustik ev kayıtlarından oluşan kayıtlarından farklı olarak bu albümde Uğurhan Özay’dan (Vokal) ve Mürsel Oğulcan Ava (Gitar/Geri Vokal) oluşan gruba davulda Tümerkan Aldanmaz ve bas gitarda Alp Alptekin eşlik etti. Kayıtları çeşitli stüdyolarda gerçekleştirilen albümün mix ve mastering işlerini Mesut Yıldırım ve ikilinin daha önce de birlikte çalıştığı Can Ozan üstlendi.

Her zamanki “şakalı” tavrını “Tehlikeli İkilem” ve “Çöpçatan” gibi hareketli şarkılarla bu albümün de genelinde muhafaza eden grup, “Beni Yordun” ve “İlan-ı Meşk Manifestosu” gibi daha ağır şarkılarla ciddi konulara da değinmeyi ihmal etmedi. Albümdeki tüm şarkıların bestelerini her zamanki gibi Mürsel Oğulcan Ava ve Uğurhan Özay birlikte yaptılar. Söz yazımı işini de ikili olarak paylaştılar.

Albümde bir açılış ve bir kapanış parçasıyla birlikte toplam 11 şarkı bulunuyor. Albümde hem konular hem de içerik itibariyle pek çok ilgi çekici öğeler mevcut. Örneğin albümün açılış şarkısı olan “Bu!”, NASA tarafından uzaydan kaydedilmiş dünya sesi ile açılıyor. Ardından yine NASA tarafından 1977’de uzaya gönderilen Voyager 1 Uzay Aracı’nda bulunan Altın Plak’taki Türkçe mesajı duyuyoruz. Peter Ian Kuniholm tarafından seslendirilen ve Voyager Altın Plak’ta bulunan 55 farklı dildeki selamlamadan biri olan mesaj ise şu şekilde: “Sayın Türkçe bilen arkadaşlarımız, sabah şerifleriniz hayrolsun.”

Daha önceki şarkılarındaki tavırlarının aksine grup hem albümün ismiyle hem de şarkılardaki sözleriyle büyük bir özgüven patlaması yaşadığını açıkça kabul ediyor. Fakat bu özgüven patlaması sonucu tecrübe etmekte oldukları şeyleri aktarış biçimleri ve “Benim gibisi 1-2 senede bir gelir.” gibi sözleriyle aslında tamamen sarkastik bir tavır takındıklarını da belli ediyorlar.

Albümde grubun konser takipçilerinin zaten bildiği ve beklediği “Aldattım”, “İlan-ı Meşk Manifestosu” ve “Gizemli Gizem” şarkılarına ek olarak, grubun daha önce “#21” ve “#22” şarkılarıyla sürdürdükleri serilerinin yeni şarkısı “#23” de bulunuyor. Grup, tamamı elektrik gitarla, davul ve bas gitar eşliğinde kaydedilmiş bu şarkılarla yakın gelecekte “band” olarak sahne almak niyetinde.