Yıl: 2015

EP: “This”

Dinlenebilecek En İyi Versiyon: Orijinali

Teknik Varlıklar:

Shoegaze’in Konstantinopolisli temsilcileri The Away Days, ‘Best Rebellious‘ı süzülme hissi üzerine inşaa etmiş. Başı ve sonunu keskin bir çizgi ile belirtemediğimiz parça, puslu bir yolda önünü görmeksizin ilerleme duygusunu tattırıyor. Harmoniyi ustaca oturtan The Away Days, kozmik gitar riff’leri ve duygusal sözleri ile melankolik shoegaze’in en iyi örneklerinden birini sunuyor. Elif Kalkan‘ın yönettiği videosu ile beraber deneyimlendiğinde ise parçanın süzülme hissi, görsel bir melankoli ile birleşiyor ve kolay kolay rastlayamadığımız yüce bir duyguyu tattırıyor.

Hikaye:

Secret parts beneath
It’s all I know
You’re going out of this way
Would you come with me to far?
The moment you float like roll
Denial, again
So I always knew what future holds
 again
Secretly, soulfully
I’m going home
Secretly, patiently
I’m going home

Redbull Global röportajında Can Özen “Best Rebellious”ın hikayesini şöyle anlattı:

“İstanbul çok güzel bir yer. Fakat dünya için güzel bir şeyler yapmak istiyorsanız, İstanbul zor bir şehir. İstanbul hakkında bir şarkı yazmayacağım fakat satır aralarında şehrin etkisini görebilirsiniz, özellikle de ‘Best Rebellious’ta. Çok agresif bir dönem geçirirken yazmıştım. Istanbul’un beni sıkışmış gibi hissettirmesini anlatıyor parça.”

Dök İçini:

Mutluluğun kaynağını, neyden oluştuğunu, nasıl yakalanabileceğini düşündüğüm bir dönemdeydim bir aralar. Bu cevapsızlık silsilesi içinde debelenip duruyor, gün kavramımı kaybetmeye başlıyordum. Günler artık başlamıyor, sonlanmıyor sadece devam ediyordu. Yoldan çıkmaya başlamıştım artık, sonsuz bir döngünün içinde sorularla olan savaşı kaybediyordum.

İçtenlikle söyleyebilirim ki bu çıkmaz sokaktan kaçışımı sağlayan olaylardan biri The Away Days’in Best Rebellious adlı parçası ile tanışmamdı. İzmir’de çatı katında, körfezi izleyerek beraber şişe devirdiğimiz akşam başlayan dostluğumuz hayata karşı olan duruşumu şekillendirdi. O akşam birbirimize bir söz vermiştik. Bu cevapsızlık silsilesinden beraber çıkacağız diye, öyle de oldu. Sürekli cebimde taşıdığım minik arkadaşımla beraber bir sürü olaya karıştık. Hatta bir gün üstadlarımızın konserinde kalbimiz kırıldı, sevdiceğimizle kavga ettik. O gece oturduk olayların analizini yaptık ve fazla düşündüğüme karar verdik. “Benim gibi ol, karanlık bir sokakta önünü görmeksizin yürü, sadece deneyimle. Soru sorma, cevap arama sadece süzül” dedi.

İşte tam bu noktada Best Rebellious benim için Shoegaze’in Albert Camus‘su oldu. Mutluluğun neden oluştuğunu aramaya devam edersen asla mutlu olamazsın. Hayatın anlamını arıyorsan asla yaşayamazsın.” Best Rebellious, bu sözlerin notaya ve duyguya aktarılmış bir versiyonu bana kalırsa. Bazen arkadaşımın bana yol göstermesi için yazıldığını da düşünmüyor değilim. Her buluşmamızda farklı bir yol gösteren, farklı bir biçim, enerji alan bilge bir arkadaş.

Normalde dinleyeni rahatlatan ve süzülme hissini deneyimleten Best Rebellious’ın, geçen günlerde Salon IKSV konserinde olağanüstü bir solo ile bitmesi de arkadaşımın beklenmedik sürprizlerle dolu olduğunun kanıtı sanırım.

Haftaya Austin, Texas’ta SXSW‘da boy gösterecek The Away Days, Best Rebellious’ı birçok yeni insanla tanıştıracak olsa da, bizim ilişkimiz hiç değişmeyecektir

Dostumu yaratan güzel insanlar, sizlere ne kadar teşekkür etsem az.