Yıl: 1996

Albüm: New Adventures In Hi-Fi

Dinlenebilecek en iyi versiyon: Thom Yorke ve Patti Smith canlı versiyonları

Teknik varlıklar: E-bow, zaten şarkıyı dinlerken gitardan çıkan sesi sağlayan cihaza verilen isim. Şarkının “The Letter” kısmı gerçek bir mektup. Patti Smith’in sık sık yükselen tüyler ürpertici puslu sesi, sonlara doğru size kim olduğunu hatırlatıyor. Michael Stipe’ın şimdiye kadar yaptığı en rahat vokallerden biri ‘E-Bow the Letter’. İngiltere’de, 4. Sıraya yükselerek İngiltere’de en hızlı yükselen R.E.M. single’ı olmayı başaran şarkının kesin olarak üzerine yazıyorum; “Yolda dinleyiniz.”

Hikaye: Hiçbir zaman gönderilemeyen bir mektup. River Phoenix adlı aktöre Michael Stipe bir mektup yazmış ve asla gönderememiş çünkü River, aşırı dozdan hayatını kaybetti. Ölümüyle ilgili anlatılan hikaye oldukça rahatsız edici. Saniye saniye bilgiye ulaşmak mümkün. Tek tek anlatarak zaten karalara bağlayan içimizi daha da karartmayacağım merak etmeyin. Kısaca şarkıyı şöyle özetleyebilirim; Dünyaya gelen güzel insanlara nasıl davranacağımızı bilmiyoruz.

‘New Adventures In Hi Fi’ albümü, R.E.M.’in turne sırasında yolda kaydettiği bir albüm ve yolda dinlediğiniz zaman maneviyatına daha çok ulaşıyorsunuz. Özellikle ‘E-Now the Letter’, asfalta bakma şarkısı ve asla bir geri dönüş değil kesin olarak bir gidiş şarkısı. Aynı zamanda grubun en sevdiği single’ı olduğu da grup elemanları tarafından açıklandı. Özellikle Michael Stipe için bu şarkının yeri ayrı.

Dök içini: İçim dökülemeyecek kadar dolu olabilir. Kulağımdan beynim dışarı çekiliyor sanki ve çoğu zaman “Keşke deniz tepemize çıkıp, kafamıza düşse” diyorum. Bir insan kendine nasıl getirilir bilmiyorum. Kursu varsa gidip öğrenebilirim. Cesaret dediğiniz kavram da ancak yola çıkınca kendini gösterir. İnsan bazen sıkılır, bazen vazgeçer. Vazgeçmek çok güzel bir şey olabilir. Dizlerinin üzerine düşersin. Biri mutlaka tutup kaldırır. Kaldıran yoksa da mutlaka kalkarsın. Sık sık kayıp gidiyoruz bu topraklardan kabul görmedikçe, sıkı tutunmak lazım. Ama gerçeklere sıkı tutunmak lazım. Kimse oynadığınız evciliklerle ilgilenmiyor maalesef. Gerçekle karşılaşmak için de iyi bir fırsat. Pes edip, yola koyulun, her zaman yolda olduğunuzu unutmayın. R.E.M. bana bu şarkıyla tüm bu gerçekleri hatırlatıyor. İnsan bazen son noktalama işaretlerini koymalı ve yolda olmalı. Asfaltın üzerinde.