Yıl: 2011

Albüm: Arabian Horse (Kompakt Records)

Dinlenebilecek Remix: Life And Death

 

Teknik Varlıkları: ‘Over’, evriminin sonuna gelmiş bir dinazor gibi aslında. İlkel zamandan gelen bas yoğunluğu yüksek bir beat’in (iskeletin) etrafını yoğun ve dağınık synth’ler ile sarmalayan GusGus, üstüne analog cihaz hediyesi sound’lar ile dinazorun kaslarını ekleyip son rötuşu Urður Hákonardóttir ve Daníel Ágúst Haraldsson‘ın ruhani vokalleri ile yapıyor. Tüm parçalar yerine oturduğunda ‘Over’ zamansızlık pelerini üstüne alıp karşımıza çıkıyor.

Hikaye: GusGus’un beyinleri olan Stephan Stephensen ve Birgir Þórarinsson‘ın bu şarkıya nasıl başladıklarını bilmiyoruz fakat “Maybe we can dive deep into ourselves over/Find the smallest flame, restart the game over” şeklindeki şarkı sözlerine baktığımızdan ortaya çıkanın aralarındaki kuvvetli bağın müzikal dönüşümü olduğunu bizlere düşündürtüyor.

Dök İçini: Hayat tüm isteklerimizi önümüze sıralamıyor ve biz her zaman arzularımızın peşine kapılıp sonunda mavi sonsuzluğa kavuşmuyoruz. Fakat bir şekilde yolumuza loş bir ışık düşüyor, hikaye yeniden canlanıyor ve sen sağlıklı düşünmene yetenek motivasyonu yanına alıp tekrardan yürümeye başlıyorsun. Çok sevdiği oyunu oynarken düşüp dizini kanatan çocuğun ölümsüzlük iksiri içmişcesine tekrardan koşmaya devam etmesi gibi ‘Over’. Sigarayı bırakmadan önce son paketi almak ya da uyumadan önce bir kaç sayfa kitap okumak gibi… Aslında sen bitti demeden bitmemesi daha çok.