Yıl: 2014

Albüm: The Inevitable End

En İyi Dinlenebilecek Yer: Küçük bir balıkçı kasabası

Teknik Varlıkları: Karanlık synth’lerin hakim olduğu bir girizgah. Hemen ardından chill etiketine yem edilecek electronica sound’lar ve tabii ki “There was a time, dark and divine” diye giriş yapan büyüleyici Ryan James vokali. Olduğunuz yere çivilenmemenizi sağlayan dans sahnesine ait beat’leri ve hala dünyada olduğunuzu hatırlatan fırtına öncesi doğa sesleri.

Hikaye: Bütün şarkıları alt alta koydukları son albüm olduğunu duyuran Röyksopp, aslında bütünsel bir tutarlılığı değil şarkı özelinde söylemek istediklerine yoğunlaşan vurguda kalacaklarını ima etmişti bize. ‘Sordid Affair’, Röykopp için “It’s about an affair, no more no less.” şeklinde kısa bir açıklamaya sahip olabilir ama besin kaynaklarının sıkıntılar arasından süzülerek ortaya çıkan hisler ve bu hislerle gelen çıplaklık olduğu ortada. Bu yüzden ‘Sordid Affair’ güneşin batmadığı bir İskandinav coğrafyası.

Dök İçini: “Gözlerinizi açın ve bulunduğunuz yerden uzaklaşın, bazen kaçmak aslında yaklaşmaktır.”

Tekrarını yaşayacağın bir güne gözlerini açarak huzursuzluğun neresinde olduğunu bildiğin fakat çizgilerden çıkamadığın bir hayatın tam ortasında başlıyor şarkı. Gri bulutların renk yansıması yaptığı günün, iç karartıcı sebebi olmak için bekliyor bir köşede. İçini doldurmak istemediğiniz, tüm yaşananları bir kaç cümle ile özetlediğiniz cesur anlarınıza denk geliyor bu şarkı. Ya da hüzün sizi besliyor, büyütüyor, sokağa çıkartıyor, yağmurda ıslatıyor, adımlarınızı hızlandırıp nefessiz bırakıyor. Her şeyden önemlisi bu şarkı bana beni anlatıyor.