Yıl: 2011
Albüm: Bon Iver 
Bon Iver’den sonra en iyi yorum: Daughter

Teknik varlıklar: Keskin, parlak bir açılış. The Beach Boys harmonileri, gözünüze giren güneş gibi gitarlar, Bon Iver’in For Emma Forever Ago albümündeki tatlı ve samimi ses yerine, alevlerden atlayan bir bütünlük. Hava-i fişek davullar, dev üflemeli görkemi.

Hikaye: Justin Vernon bu şarkıyı yaparken aslında sene 2008’di. Justin önce gitarları ve açılışı yazmış ve hemen arkasından da şarkıya “Perth” demiş. Sebebi sandığınızdan çok daha garip. O zamanlar bir klip çekmeye uğraşıyorlarmış ve klip yönetmenini çok tanımamasına rağmen üç gün beraber geçirmek zorundaymış. Bahsi geçen klip yönetmeni, Heath Ledger‘ın en yakın arkadaşıymış ve Heath’in ölümü de tam olarak klibin çekildiği tarihe gelmiş. Justin, bu hiç tanımadığı adamın acısına şahit olmuş ve yas sürecinde yanındaymış. Bu nedenle şarkıya o günlerden birinde “Perth” adını vermeye karar vermiş. Çünkü Perth, Heath Ledger’ın doğduğu Avusturalya şehri. Şarkının sözleri de, bir arkadaşı kaybetmekle ilgili.

Dök içini: “Arkadaşlarınızı çok sevin, başınıza gelecek en iyi şeyler onlar çünkü.”

Ayrıca Perth, yer değiştirmeye benziyor. Ama yerini değiştirirken yerini kırmaktan bahsediyor. Yürüdüğünüz yolun ayağınızın altından çekilmesi ya da buzda yürümek gibi. Her an kırılacağını bilerek yaşamaya devam etmek veya her an kırılacağından korkarak yerinizi değiştirmek. Şarkıda gitmek var orası kesin. Gözünüze giren gitarları takip eden üflemeliler ve son karara varışla, davullarla yükseliş. Şarkı bittiğinde, sanki biri size muhteşem bir kahvaltı hazırlamış ve uyanmazsanız ekmekler soğuyacakmış hissi uyanıyor. Anıları hatırlamak için bile nefes almak gerekiyor. Yaşadığımız sürece umut da olacak. Belki evden çıkamayacağız birkaç aya ama buzun üzerinde yürümeye devam edeceğiz. Gideceğimiz yere de, buzun üzerinden ayrılmadan gideceğiz. Yani, bastığımız yer her an kırılabilir. Yani, anlatın. Rahatlarsınız.