Yıl: 2009
Albüm: “Goodbye” (kapağı Nat Geo kapağına benziyor.)
Dinlenebilecek en iyi versiyonu: Orijinali

Teknik varlıklar: Koudlam kesinlikle sıradan biri veya öylesine bir müzisyen değil. Facebook’ta “Hakkında” bölümünde şu yazıyor:

“He is young and beautiful, his lips smell the ocean, his eyes are like dolphin ones, his body is the one of a modern statue, his music is golden ruins and mountain summit visions at night, he believes that poverty in Africa can save the world.”

Gözleri yunus gözleriymiş de okyanus gibi kokan dudakları varmış da… Bu açıklamanın yaptığı müzikle alakası yok. Kullandığı tüm cihazları, herkesi biraz daha karanlığa çekmek ve o karanlıkta da size bağırmak için kullanıyor. Tekrara aldığı yaylılar, ritmin müthiş disiplini, vokalin dalgalanan ilerleyişi “See You All” şarkısını bir kere duyduktan sonra asla unutmamanızı sağlıyor. Ben kesin eminim: Muazzam bir şarkı!

Koudlam” Fransız argosunda “Bıçak kesiği” anlamına geliyormuş. Bir röportajında bu ismi ona henüz bir ergenken arkadaşlarının taktığını anlatıyor.

Dök İçini: Bu şarkıyı dinlerken tüm şehri yürüyebilirim. Gayrettepe metrosundan içeri girip, adım adım metrobüse doğru ilerleyen yolu bilenler bilir. Herkes bilmese keşke. Çünkü herkes biliyormuş gibi görünüyor. Sanki günün her saati, herkes orada yürüyor. Dışarıda hayat yokmuş da bir tek orası kalmış gibi bir kalabalık. Müzikle yürüyorum. Kulaklıklarımı çıkarırsam insanlar domino taşı gibi üzerime devrilebilecekmiş gibi geliyor. Müzik, o kalabalığın en önemli parçası. Plak şirketi, Pan European Records, sarkıya sürüyle kavga eden holiganların görüntüsünün yer aldığı bir videoyu uygun görmüş. Kimin aklına geldiyse pamuklara sarıp saklayasım geliyor ve şarkıyı kapatırsam sanki ben de o kavganın içine düşecekmişim gibi hissediyorum. Bu şarkı da her adımı tamamlayan, her adımınızı sanki sizin için başkası atıyormuş hissinden kurtaran, kim olduğunuzu hatırlatan bir şarkı. Şarkıyı dinledikten sonra “Sevmedim” dediğiniz ne varsa gidip tekrar bakmak, dinlemek, okumak veya hakkında konuşmak isteyebilirsiniz.

green street hooligans

Hepinizi görüyorum!

Gerçekten dışarıda yaşayan her şeyle ilgili bir problem bulabilme yeteneği var. Böyle çok kalabalıklarla yaşıyoruz gibi. Mesela Facebook’taki herkesle aynı evdeymişsiniz gibi hissettiğiniz oldu mu? Veya Twitter’da yazılan her şey sanki size söyleniyormuş da cevap vermeniz gerekiyormuş gibi. İşte öyle bir his, öyle bir düşünce yapısı gelince, dünyada tek başına yaşadığına inanan insanlara tahammül edemiyorsunuz. Çünkü ben hepinizi görüyorum.

İyi ki var şarkısıdır “See You All”. İnsana içini döktürür. Döktürdü de.