Yıl: 2017
Sanatçı: Farazi & 90BPM
Albüm: 90 Günleri B. 1

*görsel Yann Tiersen’in “Dust Lane” albümünün kapağıdır, bu yazıya gelip kendi park etmiştir.

Teknik varlıklar: Klarnet var, kapılar var, gitar var. Birbirinden harika rap vokalleri var. Bazı gürültüler iyidir bilirsiniz. Ama gitarın çizdiği çizgilerin üzerinde dengede durmaya çalışıyor insan bu şarkıda. Çünkü şarkı değil birçok şeyin cevabı gibi. Neyse ki temmuz sıcağı bitti. Farazi’nin soru soran herkesi ağırlayan bir yer sofrası gibi altyapısı var.

Dök İçini: Bazen sokakta yürürken kafanıza bir şey düşebilir. Dikkatli olun, burası bir açık hava tımarhanesi. Premier Lig’i izlemeli, Eurosport’lu ve bildiğim hiçbir şeyi bilmemeli bir paralel evren olabilir. Ama hava açık, lig, amatör lig. (Amatör ligde bir maçta 30 saniye oyuna girmişliğim var. Santraya doğru koşarken maç bitmişti. Bu durumda ben hangi ligin oyuncusuyum?)

Kuyular var, içinde kim var belli değil. Kapının önünde frene basmışlar, insanlar cama koşmuşlar, beyaz toroslar götürdüğü gibi getirdi mi belki de? Getirmedi. Biz bu hayatta yaşasak nasıl yaşardıktı soru. Aklıma gelen tüm güzel cümleleri sofraya bırakıp açık çayımı bitirmeden kalkıp gitmek istiyorum. Sonra da beni meşgul etmeyin, kendi sonumu organize ediyorum.

Ve galakside otostop çektiğini düşünebilir bazı hayal güçleri, bazı geceler yıldız görünce aklımız uçuyor sevinçten, açık hava olmasına rağmen. Bu deli gömleği beni sıktı, ciğerlerime baskı yapıyor gibi? Ellerim dolu, yazı peşinde. Biraz gevşetir misiniz sırttan?

Tüm teşekkürler kötüye sarmadığım günlere.