Yıl: 2014
Albüm: In Your Bones EP
Dinlenebilecek en iyi versiyonu: Orijinali

Teknik varlıklar: 2014 teknolojisinin duygunun suyu çıkarılmadan harmanlanmış hali. Yumuşak, uzaktan gelip sarılan vokaller ve minik seslerin bir araya gelerek devleşmesi. Şarkıdaki zamanlamalarda da gelecekte çok orijinal sesler duyacağımız bir grup ile karşı karşıya olduğumuzu düşündürüyor.

Hikayesi: Avustralya’nın Perth şehri ile ilgili birçok bağlantı var. Heath Ledger’ın memleketi, daha önce “Perth” şarkısı ile ilgili içimi dökerken bunu anlatmıştım. Yani, aynı zamanda da bir Bon Iver şarkısı. Crooked Colours’da Perth şehrinden bir grup. Yani duygusal çocuklar. Ellerine sağlık olsun şarkının hikayesini bizimle paylaşmamış ama şarkının kendini bir yerlere ait hissedememekle ilgili olduğunu tahmin ediyorum.

Dök İçini: Farklı mahallelerin, farklı yerlerinden dağılmış çocuklarıydık. “Come Down” tam olarak o çocukların şarkısı. O çocukların kulağına bu şarkı kaçarsa, kim olduklarını tekrar hatırlarlar. Hatırlayınca da mutluluk gelmez o çocuklara, hatırladıktan sonra sakinleşmek için bir şeyler gerekir. Çocuklar fırtınada koşabilir ve sakinleşebilirler. Beni yani çoğunuzdan farklı mahallenin farklı yerlerinden dağılmış bir çocuğu fırtınaya koşturan bu şarkı, sakinleştirebiliyor. Neyse, şarkı bana “ben de senin gibiyim, berbat bir mahallenin dağılmış çocuğu” dediği için, daha iyiyim.

“Kalk, sakinleş, yapabiliriz.
Kalk, sakinleş, yapabilirdik.”