Yıl: 2012

Albüm: Boracay Planet

Teknik varlıklar: Günde on saate yakın müzik dinlemeye başladığınız zaman, şarkıları farklı yerlerinizden duymaya başlıyorsunuz. Sabahtan boş bir masa gibi olan vücut, akşama doğru tüm parçaları doğru yerleştirilmiş bir puzzle gibi tamamlanıyor. “It’s a War” şarkısını tam olarak kalbimden duyuyorum. İşte teknik varlıklar bu kadar güçlü. Vokaller bu kadar ustaca, sözler ise oldukça başarılı bir şekilde bu melodi bayramının üzerine yağıyor. Tertemiz sesler duyuyorum. Kocaman davullar, dev gitarlar, üzerime üzerime çekilen dev kadife perdeler.

Hikaye: Blackbird Blackbird ile ilgili bir hikaye var fakat şarkının hikayesi bilinmiyor. Şarkının zaten hikayeye ihtiyacı yok. Mikey Maramag (kendisi aynı zamanda elektronik müzik projelerine sahip) projesi olan Blackbird Blackbird, San Francisco’da gelişti ve büyüdü. Bir dâhinin, yalnız dünyasından çıkma, kusursuz bir proje olarak kabul edebiliriz. O’nun odasından dünyaya farklı bir kapıdan giriyoruz.

Dök içini: Bir yerde okumuştum zamanında. Dünyada hiç savaşın olmadığı tek bir gün varmış. Aşırı saçma geliyor bu bana. Düşününce algımı bozuyor. Savaş konusundan çıkıp, bu şarkıdaki savaşı düşündüğüm zaman kaldırımdan yürümek yerine yol kenarından gidenlerin, Ankara simidini düşününce gözleri dolan ama İstanbul’un pisliğini saklayan bulutlara sevinenlerin, et, soğan ve çöp kokan sokaklarda eğlenmeye direnenlerin, rantın başlığı altında sevdiği işi yapmaya çalışanların, bekleyenlerin, gelmeyenlerin, gidemeyenlerin ve gitmeyenlerin savaşı geliyor.

İnsanın içinde verdiği ve suratına yansıyan savaş. Korkudan geberse de “Git” derken yaşadığı savaş.

“Şimdi sen sadece yazdın ama sen herkesin dünyasısın.” sözü, tüylerinizi diken diken etmeli. Yoksa sizin bir savaşınız yok demektir. Bu da pek mümkün değil.