Yıl: 2013
Albüm:  “Obsidian” (baştan sona arşivlik bir albüm olduğunu söylemek lazım)
Dinlenebilecek en iyi versiyonu: Başka bir versiyonu yok. Zaten gerek de yok.

Teknik Varlıklar: Baths‘in kimlikleşen minimal seslerden örülü alt yapsında; yerini bilen baslar, oturaklı yaylılar ve melankolik tuşlular var. Bir de şarkının başında ve sonunda atmosfer betimlemesi yapan ortam sesleri… Will Wiesenfeld‘in yelpaze açan vokalini de not düşelim.

Hikayesi: Şarkının bilenen bir hikayesi yok. Ama elimizde belli başlı ipucuları var. Kir kere şarkının yer aldığı albümün adı “Obsidian“. Yani volkanik cam. Sıradan camlar gibi değil, Rengi simsiyah. Will Wiesenfeld, bu albüm öncesinde verdiği bir röportajda ilham aldığı şeyin bazen tek bir kelime ve onun verdiği çağrışımın olabileceğini söylüyor. Albümün rengi siyah. 19. yüzyılda salgın hastalıklardan dolayı çürüyen cesetlerden kaynaklanan “kötü hava”ya verilen ad ise Miasma. Anlaşılan o ki Wiesenfeld, karanlık tarafa geçme fırsatını iyi değerlendirmiş. Aferin ona.

Dök İçini: Geçenlerde “Yaşımı önemsemiyorum.” dedikten sonra peş peşe üç kez yaştan bahsedip sonrasında da “Dünyaya geleli 26 yıl oldu.” ile bitirdim sözlerimi. Çok uzun zamandır bazı kelimeleri kendi anlamıyla kullanmıyorum. İşin ilginç tarafı bunu bilerek yapıyorum. İnanmak, zihinsel bir oyun ne de olsa. Masasın iki tarafında da ben varken nasıl kazanabilirim? Eskiden yağmur yağdığında koşa koşa camı açan bir insandım. Artık sadece güneşli günlerde yağmuru sevdiğimi söyleyebiliyorum. “Miasma Sky“, sahip olduğun duyguların değil, eldeki tüm yansımaların toplamı gibi. Jeff Nichols‘un “Take Shelter” filminde, mikro bir hikayenin içinde ya da Hermann Hesse‘nin sarsılmaz döngülerinin arasında kalmışsın gibi hissettiriyor. Her iki durumda da gerçekler canını sıkıyor ya da gerçek olabilecek yansımalar. Severim, severiz böyle duyguları. Yağmur yine yağsın, ıslanalım. Öyle ısmarlama ya da telefonun uygulamasına bakıp ihtimal hesabı yaparak olmasın. Beklenmedik olsun. Biz onu bulmayalım, o bizi yakalasın.

Not: Bu güzel şarkının sahibi Baths, 3 Kasım’da Zorlu PSM‘de Studioda olacak. Orada yağmaz ama bakarsın beklenmedik şeyler olur.