İ

stanbul çıkışlı document1, yaklaşık 9 ay önce yayınladığı single “Khalkedon” ile çıtayı bir anda yükseltmişti.

Günümüzde yerli sahne incelenince siyasetten beslenen müzik yapma düşüncesinin doruk noktası hip hop tabanlı deneysel müzik olarak karşımıza çıkıyor.. “Khalkedon” sonrası document1, beslendiği bu noktayı DISK kurucusu ve ilk genel başkanı Kemal Türkler‘in Kanlı 1 Mayıs’ta yaptığı konuşmadan bir sample kullanarak yayınladığı “Kemal Türkler – 1 Mayıs 1977” ile yansıtıyor.

document1‘ın müziğine iki yönden bakmak gerek daha doğru olur. Bandcamp sayfasından ulaşabileceğiniz Nightmares & Other Disturbing Parasomnias bunun en güzel örneği. “Once Again” dans altyapılı karanlık ve sert bir duruş sergilerken “Lits“, “Once Again“in tam tersine çok daha yumuşak bir havaya sahip.

Downtempo yönünün daha belirgin olduğu dnctyl EP‘ dört şarkıya ev sahipliği yapıyor.”Calgary“nin beats kimliği Kasım başı yayınlanan EP’nin tuzu biberi. “Get Away” bir tık arka sırada kalsa da “I Found” tüm dikkatleri üzerine topluyor. Kapanış yapan “Zoom“un akılda kalıcı davullarının yanı sıra dalgalanarak ilerleyen “I Found” profesyonel kullanılan sample’ı ile kolay unutulmayacak bir etki bırakıyor. Bu sırada karanlık yönünü açığa çıkaran document1,Middle” ve “Anatolian Daf” sayesinde dnctyl EP‘yi dengeliyor.

document1‘ın 12 Aralık’ta dinleyiciyle buluşturduğu DecemberBluesMix: document1 bu hafta içinde yayınlanan “Nazerants” ve henüz yayınlanmamış “Kavis” adlı şarkıyı içeriyor. Mix’i dinlerken El Mahdy Jr. ve geçtiğimiz dönemlerde Keşif Sahnesine konuk olan Telemacus‘u da duymak mümkün.

Snatchers: Second Age‘de yer almasının dışında aynı zamanda Doğacan Oflas ile ortak projesi fault in mind ile adından söz ettiren document1, ‘bundan başka işler peşinde‘ iletisiyle birlikte başlayan değişim sürecini ileri bir evreye katlamaya kararlı. Şu sıralar Türkiye’nin herhangi bir yerinde çayını yudumlayıp yeni yapacağı albümün ‘başla!’ butonuna basmış bulunuyor.