Dizilerin soundtrack’leri, şarkı seçimleri derken büyük ölçüde şarkı birikintisi oluştu. Artık her dizi çok güzel ve güncel şarkı seçimleri yapıyor. Güncel olmayanlar da eskiye dair güzel olan ne varsa ortaya çıkarıyor derken arşivlere sığmayacak binlerce şarkı birikiyor. Biz biraz kaşındık, durumu daha da fena bir hale getirmek için dizi soundtracklerini değil de, dizi karakterlerinin dinledikleri şarkılara bakalım dedik. Dizileri izlerken karakterlerle kurduğumuz bağı düşünürsek, dizi karakterinin dinlediği şarkının, dizide çalması için seçilen bir şarkıdan daha büyük anlamlar taşıyor. İşte bizde o şarkılara kafayı taktık, bulduk çıkardık. Spoiler uyarısını baştan yapalım, çünkü spoiler var.

1) Friends / Monica – Alicia Keys – “Falling”

Bir Sevgililer Günü hazırlığı sırasında Monica evde Chandler’ı beklerken açıp ‘Falling’ dinliyordu. Üzerinde kırmızı seksi kıyafetiyle, sevdiği adamı bekleyen Monica’nın müzikten iyi anladığını savunabiliriz. Hazır konusu açılmışken, Alicia Keys’in başarılı bir performansını buraya bırakalım.

2) Breaking Bad / Walter White – America – “A Horse With No Name”

Breaking Bad’de sanki her şey yolundaymış gibi görünen bir süreç oldu. Tabii çok kısa sürdü. O günlerden birinde Walter, duşta ‘A Horse With No Name’ söylemeye başladı, ardından da arabasında aynı şarkıyı dinleyerek yollara düştü. Bu şarkı, Walter White’ın hayatında her şey istediği gibi gitse en çok dinlediği şarkı olacakmış gibi duruyor. Aksinde de farklısı olmamış zaten. ‘A Horse With No Name’ için ben rahatlıkla Walter White’ın en sevdiği şarkı diyebilirim.

3) Lost / Hurley – Joe Purdy – “Wash Away (Reprise)”

O uçak düştü ve hepimiz ekran başına kitlendik. Uçak yeni düştüğü sıralarda, Lost ailesinin en sevimli karakteri Hurley bir Discman buluyordu ve içinde de tek bir CD! Hurley, Discman’in pilleri bitene kadar tek bir şarkı dinledi. Herkesin aklında kalması beklenemez ama Rave Mag’ciler o andan beri o şarkıyı unutmadık.

4- Six Feet Under / Charlie – Radiohead – “Lucky”

Bu diziyi izleyen, izlemeyen herkes bu sahneden etkilenir. Çok fazla spoiler’a girmek istemiyorum. Cenaze töreni sonrası (kimin olduğunu boş verin mesela) bahçede eşyalar yakılırken, Charlie odasının camına hoparlörü dayar ve ‘Lucky’yi açar. (Yine spoiler olmaması için videoyu harcatmıyoruz)

5) Beş Kardeş / Turgut – Göksel – “Depresyondayım”

Çağın çok ilerisinde bir şarkı yaptı Göksel. Elektro sazın o dokunuşu, şarkının sözlerindeki samimiyet, 2000’li yılların başında “Saçma sapan bir arabesk” olarak algılandı çünkü. O zamanlar depresyona girenlere kahkahalarla gülünür, “Aman ya yüzünü yıka geçer” gibi tavsiyeler verilirdi. Göksel bu şarkıyı bugün yapsa, samimi olacağım derken donunun renginden bahseden alternatif müzisyenleri kaçacak delik ararlardı. Konu bu değil, konu Beş Kardeş dizisindeki imam karakter Turgut’un depresyona ciddi anlamda girip, evde bu şarkıyı dinlemesi. Bunu da ancak Onur Ünlü yapardı zaten.

6) Supernatural (Bitten) – Milo Greene – “What’s The Matter”

Supernatural’da 8. Sezon 4. Bölüm, dizinin genel olaylarından bağımsız, özel bir olaydı ve bölümdeki karakterimiz sürekli olarak Milo Greene’den ‘What’s The Matter’ şarkısını dinliyordu. İnsanın yüreğine oturan bu bölüme, daha iyi bir şarkı düşünülemezdi.

7-Top Of The Lake / Melissa – Georgi Kay – “Joga”

Bazı diziler rüzgar gibi geçip gidiyor ya, Top Of The Lake de onlardan biriydi. Joga’nın çaldığı sahnede gözleri dolmayan bir insan bulmak imkansız! Çocukluk sakızı mabel gibi bir şarkı, ilk başta sert ama sonradan tadına doyamadığınız türde. Orjinalde Björk şarkısı olan ‘Joga’, hem diziye hem de Georgi’nin sesine çok yakışıyor.

8) Sons Of Anarchy (kimin açtığı belli değil) – Jason Isbell – “Go It Alone”

Hatırladığım şu ki, her zamanki motor evinde ekip yine toplanmış bir şeyleri kutlama telaşındayken, biri müzik kutusuna basıyor ve bu kusursuz şarkı çalmaya başlıyor. Tüm Sons Of Anarchy karakterleri de şarkıyı dinleyerek eğlenmeye devam ediyorlar.

9) Friends /Rachel ve Monica – Lipps Inc – “Funkytown”

Friends karakterleriyle geçmişe doğru yolculuk yaptığımız her an oldukça değerli ve eğlenceli. Herkes en az beş kere dönüp, tekrar dinleyip kahkahalara boğulmuştur. Monica’nın kiloları ve Rachel’ın burnuyla birlikte, zamanın ruhunu da çok iyi yansıtıyorlar. Partide dinleyip, dans ettikleri şarkı da ‘Funkytown’!

10) Girls / Hannah, Adam, Shoshanna – Maroon 5 – One More Night

Daha ucuz bir hayat yaşamak için Iowa’ya taşınan Hannah ve taşınırken yolda yaşadıkları bu efsane ‘One More Night’ anı kimsenin hafızasından kolay kolay çıkmayacak.

11) House Md/ Dr. Gregory House – Chik Chik Chik – “There’s No Fucking Rules, Dude”

House, Vicodin, Cuddy ve müzik söz konusu… Yani House’un kafasının içine bir yolculuğa çıkıyoruz. Dördüncü sezonun, sondan bir önceki bölümünde House’un hayalinde Cuddy ile çılgın bir sahne yaşıyorlar. Şarkı için sahneye muhteşem olduğunu söyleyebiliriz. Gregory’nin kafasının içinde çalan şarkıdan da böyle kıvraklık beklenirdi zaten!