Kimdir Selin Damar ve burada ne işi var?

Selin Damar öncelikle bir ‘müziksever’ diyebiliriz; hatta hamurunda müzik olan biri diyelim. Müzik her zaman hayatının odak noktası olmuş ama kendini müziğe adamaya karar vermesi yakın bir tarihe rastlıyor. Müzik yapmak, şu an ona en iyi gelen şeylerden biri. Buralarda oluşu da ondan.

İlk albümün ‘Loop’ raflardaki yerini aldı. Neden ‘Loop’?

Çoğumuzun yaşadığı ve sürekli başa dönen hikayeler var albümde. Loop da albümde anlatılan bu hikayeleri en iyi özetleyen isim oldu. Kendi kendine çıktı aslında. Ben değil o beni buldu desem yeridir 🙂

sd1

Albümün kapağı çok renkli. Eğlenceli bir albüm mü bu yoksa? İçinde neler bekliyor bizi?

İçi o kadar renkli diyemeyeceğim. Hem hikayeler hem de hissiyat olarak biraz daha ‘karanlık’ taraftayız. Bu isteyerek ya da planlı yaptığımız bir şey değil ama dinlediklerimizi ve etkilendiklerimizi göz önünde bulundurursak böyle bir sonucun çıkması çok da şaşırtıcı değil.

‘Loop’ oluşurken kimleri dinliyordunuz?

Bu zor bir soru çünkü Loop’un oluşması o kadar uzun bir süreye yayıldı ki, onlarca, hatta yüzlerce grup sayabilirim. Genelde ben bir gruba ya da albüme takılıp, hazmettikten sonra, Olay’la paylaşıyorum. Bazen de tam tersi oluyor.

Ama dediğim gibi o kadar çok grup/albüm var ki böyle…

sd3Selin Damar’ın ilk solo albümü bu, ama biliyoruz ki arkasında koca bir ekip var. Ekibi tanıyabilir miyiz?

Ekipte en başta, bu albüm projesini baştan sona beraber tasarladığımız Olay Andaç var. Besteler ikimize ait. Sözleri ben yazdım. Olay, albümdeki tüm parçalarda gitarları çaldı, İlker Göçmen bas gitarları, Alen Konakoğlu da davulları çaldı.

 Sound olarak Türkiye standartlarına göre epey ileri olduğunuzu ve çok fark yaratacağınızı düşünüyorum. Ama bu fark yaratma mevzusu her zaman popüler olmak ve ‘çok satmak’ anlamına gelmiyor Türkiye’de. Kaygı duyuyor musun?

Yakın zamana kadar duyuyordum ama artık çok ümitliyim. Çünkü bizim gibi müzik yapmak isteyen ve ‘çok satma’ kaygısı içerisinde olmayan gruplar tanıma fırsatı yakaladım. Tabii ki herkesin asıl amacı yaptığı müziği paylaşmak ama beste yapıları ya da sound olarak bir yol ayrımında olduğumuzu hissediyorum. O yüzden Türkiye’ye müzikal anlamda umutla bakıyorum.


Ortaklaşa çalışmalar olacak mı?

Evet olacak. İlk etapta bazı konserleri iki grup birarada vereceğiz. Bizi ilerleyen zamanlarda The Free Licks’le beraber görebilirsiniz.

Takıntılı olduğun müzisyen ve gruplar var mı? İlki Radiohead, biliyorum:) Ya diğerleri?

Aslında çok var. İlk aklıma gelen David Bowie mesela. Gerçi sound olarak bana uzak gelen çalışmaları var ama vokal olarak, teknik anlamda en hayran olduğum kişilerden biri. Son zamanlarda da Foals takıntım. Çıktıkları günden beri yakından takip ediyorum. Bunlar dışında da onlarca bayıldığım grup sayabilirim aslında…

Seni bundan sonra canlı canlı nerelerde dinleyebileceğiz?

İlk olarak Haziran’ın 2’sinde Hayal Kahvesi’nde albüm tanıtım konserimiz olacak. Devamı da gelecek. Sonrasındaki konserlerimizi selindamar.com’da ve Facebook sayfamızda duyuruyor olacağız.

sd4