Fotoğraf: Zülal Kalkandelen

Sezon açılışını eylül ayında Aphex Twin‘in 13 yıl aradan sonra yayınlanan albümü ‘Syro’ ile açan kolektif albüm dinleme seansı, Dinleme Odası, geçtiğimiz salı günü ekim ayı etkinliğini Andy Barlow ve Lou Rhodes‘in müzikal projesi Lamb‘ın son albümü ‘Backspace Unwind’ ile gerçekleştirdi.

Kendi adıma ‘Syro’ dinletisini kaçırdıktan sonra sıradaki Dinleme Odası’na katılmak zaruri bir hal almıştı. Üstüne üstlük 1996 başladıkları projelerine 2004 yılında sonlandırıp 5 yıllık bir aranın ardından tekrar bir araya gelerek üretmeye devam eden Lamb’ın “Söyleyecek daha çok sözümüz varmış.” motivasyonu da yeteri kadar cazip olunca 19.30 civarı başlayan etkinlikte Kontra Plak‘ta plak karıştırma süresini de dahil ederek yerimi aldım. Öncelikle bir plak dükkanında insan ister istemez albümü plaktan dinleme heyecanına kapılıyor. Bu yüzden bilgisayardan açılan albüm şarkıları beklentileri biraz sarssa da Lamb’ın albümün ilk bölümündeki karanlık atmosferi ve Andy Barlow’un çimlerde koşan çocuk heyecanına karıştırdığı hesapsız sound’ları, kendi adıma tüm dikkatimi almayı başardı.

12 şarkının yer aldığı 51 dakikalık albüm, Andy Barlow ve Lou Rhodes’in kariyer beklentilerinin bir kenara bıraktığı, geçen zaman ile yaşadıkları değişimi cesurca müziklerine yansıttıkları bir albüm olarak karşımıza çıktı. Her ne kadar bu noktada önemsemedikleri tutarsızlıkları albümün tamamına yayılan bir düşünceye sahip olmamı engellese de girdikleri yeni yola olan ses adaptasyonları beni oldukça tatmin etti. Albümdeki favorilerim ise ‘We Fall in Love’ ve ‘Backspace Unwind’ oldu. Ayrıca albüm dinletisinden sonra gerçekleştirilen değerlendirme bölümünün Zülal Kalkandelen‘in rehber niteliğindeki görüşlerinin ardından katılımcıların farklı yorumları ile oldukça verimli bir hal aldığını söylemek mümkün.

Sonuç olarak, enerjisi yüksek bir atmosferde aynı amaç için buluşmuş insanlarla birlikte albüm dinlemek benim oldukça hoşuma gitti. Bir sonraki ne zaman diye merak edeniniz olursa aşağıdaki sosyal medya hesapları üzerinden takipte kalabilirsiniz.

Facebook | Twitter