“H

aydi kalk, Taksim’e gidiyoruz!” denildiğinde zihnimin artçı şoklar geçirmesine sebep olan bir yer var. Çünkü “Taksim” lafı geçtiği gibi adresim ya Jolly Joker ya da Nayah’tır.

Sözüm ona Nayah ise tam anlamı ile reggae müziğin kalbinin attığı yer. Kurabiye Sokak ile Mis Sokak arasında bulunan mis gibi bir mekan. Nayah’ın kapısına ulaşmak için beş kat merdiven çıkıyorsunuz. İçeri girdiğinizde her yanda hakim olan o salaş aurası ve duvarlarında boydan boya Jamaika kültürüne ait enstantaneler ile harmanlı olmasından olsa gerek, doğal bir meditasyon ortamını soluyorsunuz. Salaş olmasının yanı sıra, rahatlığının ötesinde de bir aile ortamı var. Aile ortamı gibi olmasının sebebi ise Türkiye’de sayısı bir hayli az olan reggaeseverlerin bir arada olmasından kaynaklı. Tıpkı kutup ayıları gibiyiz. Bize sahip çıkın!

Kozmopolit yapısı, dejenere edilememiş müziksever kitlesi ile Beyoğlu’nun en dikkat çekici mekanlarından biridir ve kesinlikle reggae müziğin Türkiye’deki evidir. Ve ne yazık ki son günlerde kapanma konusu gündemdeydi. Şu an kesinleşen bilgilere göre de Nayah bir başka yere taşınıyor. Tabii, bu birçok kişi üzecek bir gelişme ve yeni reggae mabedinin nerede olacağı merak edilmekte.  Çeşitli ruhsat problemlerinin son zamanlarda artışı söz konusu olduğu duyumunu aldık. Fakat yine de  kapanış nedeni tam olarak nedir, bilinmiyor ama sanıyoruz ki zoraki bir değişime maruz kalmakta olan Taksim çehresinde bir ruhsat sorunu boy göstermekte. Ne diyelim, bir süre özleyeceğiz.

Sattas, Da Frogg, Selekta Genjah, Selekta Firuzağa, Ras Memo ve Ras Neco gibi birçok güzel ismi ağırlayan bu güzel mekanın kapanmasını hiç istemesek de, bu gerçek ile yakın zamanda yeni mekana adım attığımız gibi karşılaşmış olacağız.

Nayah’ta en çok özleyeceğimiz şey ise “Iron, Lion, Zion!” yazısını görmek olacak. Bir süre ayrı kalmak zorunda kalacağız ama şuraya Sattas’ın şarkısını da bırakıp, ben kaçayım! Satta man!