S

ıklıkla haber yaptığımız dijital müzik dünyası hızla büyümeye devam ediyor. Alınan son verilere göre dijital müzik servislerindeki ücretli üyelik sayısı 100 milyonu aşmış durumda.

Elde edilen son istatistiklere göre Spotify, Sirius XM Radio ve Apple Music‘in başı çektiği (yaklaşık %85’ini oluşturduğu) dijital müzik piyasasındaki ücretli kullanıcı sayısı 100 milyonu geride bıraktı. Geçtiğimiz günlerde neredeyse 40 milyon ücretli üyeliğe ve 100 milyon aktif kullanıca sahip olduğunu duyuran Spotify, rakiplerine “buraların kralı benim” mesajı vermişti. Spotify’ın yanı sıra ABD merkezli uydu ve online radyo yayın şirketi Sirius XM Radio da bünyesinde barındırdığı 36.6 milyon ücretli kullanıcısı ile piyasanın kendi alanındaki en önemli servislerinden biri.

streamingtotals

Dijital müzik dünyasının diğer oyuncuları arasında Tidal, Deezer, Rhapsody gibi servisler var. Tüm bu uygulamaların artış oranlarına bakıldığında 2017 yılı sonlanmadan ücretli kullanıcı sayısının 200 milyonu bulacağı ve 2020 yılında ise bu istatistiğin 500 milyonu geride bırakacağı tahmin ediliyor. Bu da gösteriyorki gelecek yıllarda dijital müzik dünyası sektörün en belirleyici etmenlerinden biri olacak. Bunun sanatçılara ve kullanıcalara ekonomik olarak nasıl yansıyacağı ise bizim en merak ettiğimiz konu…