H

er gün yeni müzik türleri ortaya çıkarken bize yol gönderecek, genel kültürümüzü arttıracak bir atlas hayli faydalı olur. Bu noktada yaraya parmak basan Belçika merkezli websitesi Musicmap, müziğin ve alt türlerinin 150 yıllık izini sürerek soyağacını interaktif bir arayüz ile bizlere sunuyor.

Yedi yıllık bir araştırmanın sonucunda 200’den fazla kaynaktan yararlanılarak ortaya çıkan Musicmap‘ın amacı; doğruluk seviyesini arttırarak; anlaşılabilir ve erişilebilir bir atlas ortaya çıkarmak. Musicmap, ana türleri tatmin edici bir denge üzerinden alt türler ile ilişkilendirerek bize anlaşılması kısmen daha kolay bir müzik atlası sunuyor. Bu sayede normalde bir çok kaynakta 1000’in üzerinde gösterilen müzik türleri Musicmap bünyesinde 234’e düşürüldü.

Musicmap.info‘ya girdiğinizde karşınıza ilk başta temel müzik türleri çıkmakta bu müzik türlerinden birine tıkladığınızda önce o türün tarihi hakkında detaylı bir bilgi metni karşımıza çıkıyor. Bu metnin altındaki “genres” bölümüne tıkladığınızda bu türle ilişki alt türleri görüyorsunuz ve  bu alt türlerin üzerine tıkladığınızda ise sağ tarafta bu tür için hazırlanmış 10 şarkılık mini bir playlist karşınıza çıkıyor. Sitedeki “navigate” bölümünü kullanarak dilediğiniz müzik türünün hangi ana tür altında olduğunu ve nelerden etkinlediğini görmek de mümkün. Ben çoktan içinde kayboldum, merak edenler buradan farklı bir dünyanın kapısını aralayabilir.

Yazıyı New Wave playlist’inde yakaladığım The Police’den “Roxanne” ile tamamlıyorum.