1

6 Eylül’de 4. stüdyo albümlerini yayınlamaya hazırlanan Cape Town çıkışlı rap-rave ikilisi Die Antwoord, gelecek yıl eylül ayında 2008 yılında başladıkları projeyi sonlandıracaklarını duyurdu.

Müzik sahnesine ters köşeden giriş yapan ve aykırı duruşları ile kısa sürede ilgiyi üzerine çekmeye başaran Die Antwoord,  elde ettikleri bu popülariteyi müziklerine yansıtmayı başaramadıkları için son zamanlarda çokça eleştiri alıyordu. Bir çok sanat dalında olduğu gibi müzikte de çok sesliliğe sahip olan Güney Afrika’dan çıkan grup, bulunduğu toprakların mirasını uzun bir süre popülerlik ile sürdürmeye çalıştı. Sonuç olarak Ninja’nın Exclaim!e verdiği röportajda Die Antwoord’un gelecek yıl eylül ayından itibaren yoluna devam etmeyeceğini öğrenmiş olduk.

Ninja aynı zamanda Cape Town’daki Museum of Contemporary Modern Art Africa‘da son konserlerini vereceklerini ve projeleri arasında Güney Afrikalı gangsterleri anlatan “South African Ninja” isimli bir film de olduğunu duyurdu. Kapanışı grubun geçtiğimiz günlerde yayınladığı yeni şarkısı “Fat Faded Fuck Face” ile yapıyoruz.