Fotoğraflar: Barış Çağlayan

B

ugüne kadar toplam 5 Grammy kazanan dünyaca ünlü caz şarkıcısı Dianne Reeves, geçtiğimiz hafta önce Garanti Caz Yeşili kapsamında Zorlu PSM sahnesine ardından inceleme masamıza konuk oldu.

Günümüzde caz vokal dendiğine akla gelen ilk isim kuşkusuz Amerikalı sanatçı Dianne Reeves. 1976 senesinde başladığı müzik kariyerinde bu döneme kadar neredeyse üretken olmadığı tek bir zaman dilimi yok. Yayınladığı 18 solo albümün yanında, konuk sanatçı olarak 50’ye yakın albüme imzasını atan Dianna Reeves, kariyerini ödüllerle süslemiş ikonik bir sanatçı.

Arif Mardin’le çalıştığı 2003 tarihli stüdyo albümü A Little Moonlight ile “En İyi Caz Vokal Performansı” dalında Grammy kazanan Reeves, bu ödülü ilk kez 2001 yılında canlı albümü In the MomentLive In Concert ile kucaklamıştı. Toplam 6 dalda Akademi Ödülü adaylığı bulunan George Clooney filmi Good Night, and Good Luck’ta caz şarkıcısı olarak canlandırdığı rolle hafızalara bir kez daha kazınan sanatçı, 2006 senesinde bu filmde seslendirdiği şarkıyla “En İyi Caz Vokali” dalında bir Grammy daha kazandı.

Solo olarak 5 yıl aradan sonra yayınladığı 18. albümü Beautiful Lie ile 2015 yılında 5. ve şimdilik son kez Grammy kazanan sanatçı, kariyeri boyunca Wynton Marsalis, Stanley Turrentine, Lenny White. Billy Childs, Harry Belafonte, Gregory Porter, Robert Glasper, Lalah Hathaway, Esperanza Spalding. Paul Simon, James Taylor ve Bobby McFerrin gibi efsane isimlerle farklı proje ve albümlerde çalıştı.

Ülkemizde daha önce de 2005, 2006, 2008, 2011, 2014 yıllarında İstanbul’da ve 2012 senesinde Ankara’da konserler veren diva, bu yıl 18 Nisan’da Garanti Caz Yeşili kapsamında Zorlu PSM sahnesini sesiyle aydınlattı.

Dianne Reeves

Sahneye attığı ilk adımla yeşil elbisesiyle gözlerimizin, sesiyle kulaklarımızın pasını silen Dianne Reeves’e piyanoda Peter Martin, gitarda Romero Lubambo, kontrbasta Reginald Veal ve davulda Terreon Gully eşlik etti. Her biri enstrümanında son derece usta olan bu mini caz orkestrası ile Reeves’in eşsiz sesi birleştiğinde yaşadığınız deneyimi tabiri caizse çıta Allahuekber Dağları’na çıkıyor. Sahnede “My brother from another mother (Başka bir anneden kardeşim)” diye seslendiği, yıllardır aynı sahneyi paylaşan gitarist Romero Lubambo’nun Waiting Vain’de bir solosu vardı ki… Ne kadar tecrübeli olunursa olunsun Reeves gibi bir sesin yanında çalmak ve orada, sahnede olduğunu hissettirmek kesinlikle kolay bir şey değil. Ancak Zorlu PSM sahnesinde o gün muazzam bir ekip çalışmasına, şahane bir müzikal uyuma şahit oldu kulaklarımız.    

Dianne Reeves

The Man I Love, Our Love is Here to Stay, Love for Sale, That’s All ve sonunda Chuck Berry’e ithaf ettiği One for My Baby gibi birbirinden güzel parçaları nefesimizi tutarak dinledik. Konuşur gibi şarkı söylüyor Reeves, öyle güçlü ve gerçekten öyle eşsiz bir sese sahip ki! Konserde Reeves’ten sık sık jazz-rap de dinlediğimizi de söylemeden geçmemek lazım.

Bir daha nerede ve nasıl dinleriz bilmiyorum ama Dianne Reeves gibi bir sesi canlı dinlemek, caz müzik seven birisi için kilometre taşı niteliğinde bana göre. Orada bulunma şansına erişen herkesin de benzer duyguları paylaştığına eminim.

Dianne Reeves

Bonus: Reeves’ten bir şarkı arası anekdotu;

“Yemeklerinize bayılıyorum! Her geldiğimde adeta mest oluyorum. Ailem Türkiye’ye hiç gelmedi, bu yüzden yemeklerinizin tadını bilmiyor. Bugün buradan bir yemek kitabı aldım, döndüğümde aileme yapacağım. Umarım burada yediklerim kadar iyi yapabilirim, belki bazılarınızdan yardım da alırım. Güzel yemekler aileyi bir arada tutar…” (Alkışlar kopuyor, herkes gülümsüyor.)