Albüm Puanı: 8.5/10

Yayınlanma Tarihi: 17 Haziran 2014

Label: Mau5trap – Astralwerks – Capitol Records

 

1. Phantoms Can’t Hang

2. Mercedes

3. Pets

4. My Pet Coelacanth

 

Kanada’nın ve elektronik müzik dünyasına kazandırdığı sıradışı ve şahsına münhasır deha müzisyen, troll kişilik Deadmau5, yedinci stüdyo albümü While(1 Is Less than 2) ile karşımıza çıktı. Bu albüm standart progressive house, electro house, electro türlerinin normalarından çok uzakta daha deneysel bir albüm olduğunun uyarısını vererek yazıma başlıyorum.

2 Cd’lik bu albüm, Deadmau5’un tamamiyle kendi tarzındaki müzisyenlere ve commercial müziğe verdiği cevap olarak nitelendirebiliriz. Albümün içeriği sadece progressive house –electro house çizgisine karşı gelecek şekilde bambaşka bir prodüksiyonlar silsilesi olduğunu söylesek yanlış olmaz. ‘Avaritia‘ ile başlayıp ‘Seeya‘ ile biten albümün içeriği oldukça şaşırtıcı sound’larla dolu. Ambient, minimal, idm, post-industrial melodileri ilk dinleyişte kulağınıza gelenler. Deadmau5’ın bu türleri progressive bakış açısıyla harmanlayıp bizlere sunması ise albümün dinlenebilir kılan en büyük etmenlerden.

Zimmermann bu albümle aslında “Deadmau5” alias’ının herhangi bir elektro house, progressive house müzisyeniyle aynı kefeye konulmaması gerektiğini  üstüne basa basa belirtmiş. Kendisini müzikal açıdan etkileyen Nine Inch Nails etkilerini albüm içerisinde çokça görmek mümkün. Hatta remix konusunda çok seçici olan Zimmermann How To Destroy Angels’ın “Ice Age” ve Nine Inch Nails’ın “Survivalism” şarkılarına yaptığı remix’leri albüme koyarak bir nevi saygı duruşunda bulunmuş.

Analog temeline inşa ettiği sound’unu geliştirmekten yıllardır kendini alıkoymayan Zimmermann’da hit şarkı yapmanın kolaylığından uzaklaşarak sürekli gelişip kendini, yenileyen üretimleri bizlere sunması yıllar geçtikçe daha da belirginleşen bir durum. Bu kesinlikle negatif algılanmasın, aksine Zimmermann’ın elektronik müziğe yapılan bu katkı ve geliştirmelerle yıllar sonra bile saygıyla anılacağının özetidir.

Önceki albümlerinden çıkan ‘Ghosts ‘n’ Stuff‘, ‘I Remember‘, ‘Strobe‘, ‘Raise Your Weapon‘, ‘Professional Griefers‘ gibi hit parçaları bulmak mümkün değil, aksine daha dolu ve hibrit melodilerle prodüksiyon dehasını gövde gösterisi şeklinde sunuyor. ‘Supurbia‘ ve ‘Ira‘ gibi ambient ve piyano melodileriyle bezeli şarkıların yanında, ‘Creep‘ gibi idm türüne selam çakan, ‘Monday‘ gibi elektro – akustik şarkısı ile bizleri daha da şaşırtan Zimmermann’a bir kez daha hayran oluyorsunuz.

Toparlarsak; Deadmau5, geçirdiği müzikal evrimin son halkası, ‘While(1 Is Less than 2)’ı en deneysel işi olarak tanımlarken, ne kadar saygı duyulası bir müzisyen olduğunu  bizlere urguluyor. İşte bu tamamen “müzik için müzik” temelli mantalitesinin ürünü. Bu albüm, para ve şöhret içi müzik yapanlara tokat gibi bir cevaptır.