D

avid Bowie, aramızdan ayrılalı bir yıldan fazla oldu. İkonik sanatçının adına takım yıldızı da atandı, anısına belgesel de çekildi, son şarkıları albüm de oldu. Fakat David Bowie hayranları, sanatçıyı anmak ve farklı yollarla ölümsüzleştirmek için sıradışı fikirler geliştirmeye devam ediyor. Bunun son örneği ise iki gün önce toplumsal fonlanmaya açılan ve sanatçının doğduğu yere dikilmesi planlanan dev şimşek heykeli oldu.

Brixton topluluğu önümüzdeki bir ay boyunca fonlanacak olan David Bowie anısına hazırlanan heykel projesini açıkladı: Zemine gömülü şekilde parlak kırmızı ve mavi dev bir şimşek.

New York ve Londra‘daki mimar ve mühendis David Bowie hayranlarının bir araya gelmesiyle tasarlanan üç katlı uzun heykel, “Aladdin Sane” albümün kapağından referans alınarak çizildi. Planlara göre heykel, Bowie’nin Stansfield Road‘daki doğum yerinin yakınına yerleştirilecek.

Heykelin yapılması için 990,000 Pound hedef konulan kampanya, henüz 2 günde yaklaşık 20.000 Pound‘u bulmayı başardı. Kampanya için hazırlanan tanıtım videosunu izlemek isteyenleri aşağıya, gaza geldim ben de bağış yapıcam diyenleri ise şuraya alalım.