Çağımızın en heyecan verici ve yetenekli müzisyenleri listesinde yıllardır yerini koruyan Damon Albarn yine oldukça farklı bir projeyle karşımızda.

Blur ve Gorillaz’da büründüğü karakter ve karakter şarkılarından sonra “Everyday Robots (2014)” ile hem kariyerinin en kişisel albümünü hem de 2014’ün en başarılı albümlerinden birini yarattı.

Geçtiğimiz günlerde Vice ve Intel ortaklığında kurulan ve yaratıcı dışavurumun sınırlarını zorlamak amacıyla farklı disiplinlerden sanatçılara yer veren Creators Project işbirliğinde bir performans gerçekleştiren Damon Albarn’ı bu defa hem büyüler hem de büyülenirken görüyoruz.  Tokyo’da bulunan Miraikan National Museum of Emerging Science and Innovation’da gerçekleştirilen performansa oldukça şanslı bir grup dinleyicinin yanı sıra Otonaroid ve Telenoid adında iki android de eşlik etti.  Albarn, kadın formunda bulunan Otonaroid’in mırıldanmaları ve mimikleriyle eşlik ettiği solo albümünden “Everyday Robots” ve 1997 çıkışlı Blur albümünden “Strange News From Another Star” olmak üzere iki şarkı seslendirdi.

Videonun sonlarında Asimo ile de görünen Albarn, Creators Project’e “Belki de bir android ile birlikte şarkı söylemekle ilgili bir şarkı yazabilirim.” diyerek oluşumun aradığı yaratıcı dışavuruma yeni bir sınır getirebilir. Miraikan’da olup bu atmosferi solumak bambaşka bir deneyim olabilir ancak hazırlanan röportaj-performans videosu da ayakları yerden kesmekte.