Daha samimi alırsak bu karizmatik adamın asıl adı; John Roger Stephens. 1978, 28 aralık doğumlu Legend söz yazarı ve hakkını veren bir aktör. 5-6 yaşlarında Michael Jackson’u televizyonda görünce ‘ben de, ben de, ben de’ diyerek müziğe başlamıştır. Ne güzel bi özentidir bu? İşleri nerelere taşımış hem. 9 Grammy Ödülü kazanmış ve 2007 de Songwriters Hall of Fame‘den Starlight özel ödülü de cebinde.

Çocukluğunu Motown, Soul ve Gospel dinleyerek geçirmiştir. Kendisini singlelarından, bireyselliklerinden önce bir sürü bir sürü featlerle tanıtmıştır. Yavaş yavaş, hani sindire sindire. Bu featlerden en çok ses getirenleri Lil Wayne, Kanye West ve Jay-Z olmuştur. Bunlara paralel olarak Lauryn Hill,Janet Jackson,Black Eyed Peas,Alice Keys,T.I,Fort Minor ve Mariah Carey‘ler le devam eder.

Kimi örnek alıyorsun sorusuna da ilk ve tek olarak Steve Wonder cevabı verir.

Save Room parçasını dinlediğimizde esintinin nerelerden geldiğini anlıyoruz da zaten. Sesini duyunca uyandırdığı etkilerden biri Harry Connick diğeri de Jeff Buckley oluyor.

Çıkardığı 4 albüm sırasıyla 2004 Get Lifted-Once Again 2006-Evolver 2008-TBA 2012 dir. Albüm çalışmaları için bu zamana kadar 2 ayrı şirketle çalıştı.2010 a kadar devam ettiği Wake Up! şirketinden 2012 de Cruel Summer a yatay geçiş yaptı.Zaten kendisini ifade etme güçlüğü çekmediğinden pek bir değişim olmadı.sound ve çalıştığı müzisyenlerin kattıkları az da olsa işi farklı bir boyuta taşırken general genre leri -soul,r&b,neo-soul,hip hop ve singer ya da songwriter labellarının önüne geçmedi.hep korudu çizgisini naif naif.

Seneler 2006 yı gösterdiği sıralar bu cool adam filmlerde, diziler karşımıza çıkmaya başladı.

-2006 Sesame Street ve Curb Your Enthusiasm

-2007 Las Vegas

-2008 A Colbart Christmas

-2009 The People Speak

-2010 Dancing with Stars

-2011 Royal Pains

Bunlar dışında 2 de filmi var konuğumuzun

– Sesame Street Elmo Loves You

– Soul Men

Aslında yazmakla anlatmakla bitmez bu öncü kişilik.Time dergisinin 2009 yılında çıkardığı dergisinde Dünya ya yön veren 100 Kişi içindedir.Velhasıl pek büyüktür.Yalnız müzisyenliğiyle değil aktvistliğiyle de ön plandadır.

Son günlerin en güzel bekleyişlerinden birine soktu bizleri.Yeni Albüm tanıtımı için çıktığı Dünya turnesinden bir kesit 29 Temmuz da Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde yerlerinizi alın derim. İKSV’de huzurlu ve her şeye değer bir akşam.


[soundcloud url=”http://api.soundcloud.com/users/1358400″ params=”” width=” 100%” height=”450″ iframe=”true” /]