Albüm Puanı: 4/10

Yayınlanma Tarihi: 19 Mayıs 2014

Label: Atlantic / Parlophone

Hemen Dinlenecek Şarkı:

1- Magic (zaten hepimiz dinledik)

13 Mayıs’ta Coldplay, son albümü Ghost Stories‘in stream versiyonunu yayınladı. Ben o günden beri şaşkınım. Beklentilerimizi biraz fazla yükselttik Coldplay ile ilgili. Rehavete kapılmaz dedik, Coldplay’dir kötü iş çıkmaz dedik, Magic canlı performanslarını izledikçe “Albüm bomba gibi geliyor” dedik ama çıktığımız bu yüksek yerden son hız yere çakıldık.

X&Y, Coldplay’in 2005 yılında çıkardığı albümü. Albümün şarkı sözlerine dikkat kesildiğimiz zaman yüzde yetmişlik bir bölümün gayet güzel ve lezzetti olduğunu söyleyebilirim. Günümüze doğru geldikçe, şarkı sözünü takmayan bir tutum içinde oldukları yavaş yavaş yüzümüze vuruyor. Bu garip algı Coldplay’i de son albümünde sarmıştı. Zaten Paradise tam anlamıyla bir konser şarkısı ve bekleneni gruba fazlasıyla verdi.

Gelelim Ghost Stories’e yapılan reklamlar, duyurular, kampanyalar ve şarkıların sırayla karşımıza çıktığı günleri düşünüyorum ve soruyorum “Sebebi neydi ki?” Sebebi Chris Martin‘in karısı Gwyneth Paltrow‘dan ayrılışı mı? Disiplin eksikliği mi? Yetenek konusunda bir sıkıntı olduğunu sanmıyorum. Chris Martin’in sesi, çoğu erkek vokalden üstün ve iz bırakan bir ses. Gitarlar, klavyeler, davullar hiçbir sıkıntı yok. Ama sonra soruyorum, “Bu İngilizler acıyla beslenmiyor muydu?” Klavye dokunuşlarına yandığım Chris Martin, aşk acısının içinde kavrulup giderken, en saf duygularla şarkı sözlerini yazmış. Ama o kadar olmamış ki, sözler basitlikten öteye gidememiş. Bir ergenin can sıkıcı aşk hikayelerinin sonucunda da elde edebileceğiniz şarkı sözleri, Avicii‘nin ucuz dans ritmleri, Balkan vokalleri, tamamen gölgede kalan güzel Coldplay soloları ve piyano sound’ları ile dolu bir albüm.

Albümün ilk şarkısı Always In My Head, alıştığımız Coldplay tarzına en yakın şarkılardan biri ama neredeyse başka sözü yok. Magic harici albüm, kariyerlerinin en kötü izleri olarak kalacak. Radiohead‘in 2007 yılında yaptığı ve büyük başarı yakaladığı “Geleceğin müziği budur, isteyen alsın istemeyen bıraksın!” diyebildiği tutumu, Chris Martin’in çekilmez aşk acısıyla birleştirin. Bu şekilde albümdeki üçüncü şarkı Ink‘i elde edeceksiniz.

Coldplay’in, Ghost Stories için yaptığı şarkı sözü kampanyasını hatırlayın. Dünyanın çeşitli yerlerindeki kütüphanelere, Chris Martin’in elleriyle yazdığı şarkı sözleri saklandı. Bulanlara Golden Ticket’lar armağan edildi. Tüm dünya kütüphanelere koştu. Klipler beklendi. Midnight yayınlandığı zaman şarkı bize Sigur Ros‘u hatırlattı. Coldplay’in farklı ve deneysel bir albüm çıkaracağını düşünmekte haklıydık. Zaten yanılmış sayılmayız, Bon Iver gibi şarkı yapmaya çalışıp, Radiohead teknolojisi yerine, EDM ile el ele çayırlara koşmaları, deneysel kombinasyonlar nasıl başarısız olur bir ders niteliğinde karşımıza çıkıyor.

“Seni kimler aldı?” konseptine uygun şarkı Another’s Arm, albümün şarkı sözü konusunda battığı noktada bulunuyor. Daha sonra X&Y’dan hatırladığımız Till Kingdom Come benzeri Oceans başlıyor ve en azından dinlenebilir bir şarkı olduğu için, albüme şaşırmaya ara veriyoruz. Sekizinci şarkı A Sky Full Of Stars, EDM ile ortaklığın battığı, Coldplay’in artık adını bile değiştirebilecek bir raddeye geldiği şarkı. Elektronik müziğe yaklaşmaya çalışıp, ucuz elektronik festival tanıtımı şarkısından öteye gidemeyen A Sky Full Of Stars, hiç dersine çalışmamış bir Coldplay çıkarıyor karşımıza.

Albümün son şarkısı O ise, yedi dakika sürüyor. Chris Martin’in elleri, vokali ve piyano ile oldukça duygusal bir şarkı. Bestesi de başarılı diyebiliriz. Dileğim, bu duygusal şarkıda nice romantik dakikalar yaşansın, Gwyneth, Chris’i affetsin. (ki çoktan beraber yaşamaya başladılar)

Ghost Stories albümü, yapılan reklamlar ve promosyonlarla en hızlı satan 50 albümden biri olmayı başardı.

Tebrik ederim!