Albüm Puanı: 8.5/10

Yayınlanma Tarihi: 3 Kasım 2014
Label: Warp Records

 

Öne Çıkan Şarkılar:

Strength Through Fragility

Unfurla

The Grit In the Pearl

Silvered iris

 

Akıllı dans müziğinin çok yönlü üreticilerinden Chris Clark, geçtiğimiz günlerde kendi ismini taşıyan sekizinci stüdyo çalışmasını yayınladı.

Bayrağı altında yer aldığı Warp Records bünyesindeki özgün çalışmalarıyla tanınan Clark sayesinde diğer idm sanatçılarına nazaran daha sinematik ve melodik bir sound üretme sevdasını şiddetle sever olduk. Son dönemde üretimlerini sıklaştırmasıyla kulaklarımıza daha fazla misafir olmaya başlayan Clark’ın son çalışması kendi adını verdiği albümü oldu.

Clark’ın önceki albümlerine nazaran daha garip bir melodi silsilesi mevcut bu albümde. Uk Bass, 2-step garage etkenli yer yer trancy melodileri, yer yer de techno janrının Detroit ve Berlin eksenli tadları içeren albüm; aralarda daha minimal içeriklere sahip pit-stop parçaları ve tabii ki sinematik ambiyanslar da albümün diğer önemli noktalarından.

‘Totems Flare‘ albümünden bu yana farklılaşan modern sound’ları idm türüyle başarılı bir şekilde harmanlayan Clark, genel kanıyı bu albümde de bozmuyor. ‘Iradelphic’ ile beraber daha aksak ritimleri dans ettirmesini bir kenara alıp daha bass, garage ve techno eksenli bir müzikal bütünlüğe sahip. Bu noktada durup düşünüp Clark’ın idm türüne getirdiği özgünlükle hem fikiriz. Ayrıca diğer Clark çalışmalarına nazaran daha koyu gri tonunda ve distopik siber atmosfere sahip.

Elektronik müziğin varlığını böylesine yenilikçi çalışmalarla devam ettirmesi gerçekten takdir edilecek bir durum. Bu yüzden Clark’ın son dönemde elektronik müziğe getirdiği ve kattığı yenilikler oldukça değerli.