T

he Recording Industry Association Of America (RIAA), 2017 yılında Amerika’daki müzik satışları hakkında hazırladığı raporu yayımladı. Müzik piyasasının güncel durumu hakkında pek çok detayın yer aldığı raporda en öne çıkan bilgi ise çevrimiçi yayıncılığın %65’lik artışı oldu.

Bir keee şunu baştan söyleyelim: Müzik piyasasında pasta büyümeye devam ediyor. 2011 yılından beri ilk kez Amerika’daki fiziksel satışlar, dijital indirme sayısını geride bıraktı. Fiziksel ve dijital satışlar, toplamda %16.5 yükselerek $8.7 milyon dolarlık bir piyasa oluşurdu. Bu da müzik piyasasının 2008’deki seviyelerini yeniden yakaladığı anlamına geliyor.

Tüm bu bilgilerin yanında Spotify, Apple Music, Tidal gibi ücretli kullanıcı sisteminin yer aldığı çevrimiçi servislerdeki dinleme sayısı bir önceki yıla göre %65’lik bir artış gösterdi. 300 milyardan fazla dinleme, çevrimiçi yayıncılığın tam gaz artığını net bir şekilde gösteriyor. Bununla birlikte internetten indirilen müzikler %25 oranında azalırken fiziksel marketin hacmi %4 oranında küçüldü ki bu son yıllardaki en düşük yüzde oldu. Tüm bularla birlikte plak formatındaki kısaçalar ve uzunçalar satısı %10’luk bir artış gösterdi.

Müzik piyasasında kartların son yıllarda yeniden dağıltıldığı ortada. Fiziksel satışlardaki iyimser tablo bir yandan mutlu etse de çevrimiçi yayıncılıktaki plak şirketi ve sanatçı payları, bir o kadar karamsar boyutta. Bu noktada bağımsız müziğin ayakta kalması için radikal kararların alınması gerekiyor.