Yılın en soğuk ve en kısa ayı olan Şubat’ta, Cemal Reşit Rey Konser Salonu‘nda Allaturca MPM organizasyonluğunda gerçekleşecek olan ‘Caz Şubatı’ konser serisi içimizi ısıtıp günlerimizi yavaş yavaş uzatacak. 1-18 Şubat tarihleri arasında 14 birbirinden özel konser, ‘hangisine gitsem, hepsine gidebilir miyim acaba?’ sorularını akıllara sokuyor.

1 Şubat’ta konser serisininin açılışı, Cazın Bakü’lü Prensesi olarak anılan Aziza Mustafa Zadeh Trio ile gerçekleşecek. Müzisyen bir ailenin kızı olan Zadeh, babasından öğrendiği mugam-caz füzyon türünün eşsiz örneklerini hem vokal hem de piyano eşliğinde 20 seneyi aşkın süredir altın tabaklarda sunuyor ve 6 sene sonra tekrar İstanbul’a geliyor. Hemen ardından 2 Şubat’ta İskandinav Cazının ustası Jan Garbarek Grubu ve Hindistan’lı perküsyon sanatçısı Trilok Gurtu, birlikte sahnede olacak. 3 Şubat’ta  ‘En İyi Yeni Sanatçı’ ve ‘En İyi Caz Vokal Albüm’ Grammy ödüllerini kazanmış Esperanza Spalding ve 4 Şubat gecesinde, gençliğimize ‘Milkshake’ ve ‘Bossy’ şarkıları ile damga vurmuş, BRIT, MTV, Grammy ve Urban Music gibi sayısız ödülün sahibi Kelis, Cemal Reşit Rey’de sahne alacak.

İngiltere’nin yeni caz fenomeni  Zara McFarlane, İki Grammy ödülü sahibi davul ustası ve besteci Terri Lyne Carrington, sevgililer gününe özel Şenay Lambaoğlu, Oscar Benton ve Snarky Puppy gibi caz müziği mirasını hepimiz için devam ettiren değerli müzisyenleri İstanbul’da dinleme fırsatını kaçırmamanızı öneririz.

Aziza Mustafa Zadeh – “Dance of Fire”

Kelis – “Millionaire”