Kedi gibi fısıldayarak,mırlayarak ve hırlayarak füme ve seksi sesinle swing, balad, şanson ve blues söyleyen Kedi Kadın Eartha Kittin (Eartha Mae Keith) şarkılarını tanımamak neredeyse imkansızdır. Yıllardır dünyanın her tarafında bir çok kez coverlanarak söylenen en bilindik Parçası ‘I will survive’i Türkiye’de Ajda Pekka’nın albümünde de yer almıştır.

Güney Carolina (1928) doğumlu Eartha Kitt dans, müzik ve tiyatroya olan yeteneği lise çağlarında göze batmaya başlar. Herhangi bir eğitim almadan ünlü koreograf Katherina Dunham’ın dans seçmelerine katılan yirmi yaşında Eartha, bir kedinin asil hareketlerini andıran dans stilinle tüm dikkatleri üzerine çekmeyi ve dans grubuna katılmayı başarır. Fakat bir süre sonra bu başarı ona yetersiz gelmeye başlar ve gruptan ayrılır.O sırada Orson Welles onu keşfeder ve Faust oyununda sahne almasını sağlar. Eartha Kittin attığı bu adım ona fransız sinemasında açılan ilk kapıdır ve bu sayede New York’un ünlü klübü ‘La Vie en Rose’ da solo şov yapma fırsatını da yakalamış olur. Bu solo şov çok başarılı olmasa da Eartha’nın orada edindiği tecrübeler RCA Records’dan Dave Kapp’ın ilgisini çeker ve hemen onunla bir sözleşme imzalar. Çekici, kozmopolit ve gizemli bir cazibesi olan Eartha Kittin’nin asıl kariyeri böyle başlar. İlk Single 1953’de repertuarının en sıra dışı başlığı ve türkçe söylediği ‘Uska Dara’ olur. Amerikada kulaklara ekzotik gelen bu parçayla hiç kimsenin beklemediği bir olay gerçekleşir. Eartha bu single ile amerikan müzik listelerinde yer almayı başarır ve hemen sonra çıkardığı yeni single ‘Santa Baby’ ile de bu başarıyı sürdürür.

Daha sonra arapca,fransızca ve macarca da parçalar söyleyen Eartha Kitt zamanının dünyasında farkında olmadan müzikte evrenselliği göstermiştir.

Seksen yaşına kadar sahnelerden inmeyen tutku dolu, yetenekli dansçı, aktris ve şarkıcı Eartha Kitt, 2004 yılında 81 yaşında yakalandığı kolon kanserine yenik düşerek hayatına kaybeder. Sonuna kadar seksi cazibesinden ödün vermeyen Catwoman, ismi unutulmuş gibi görünse de, yarattığı kendi tarzınla ve sanatınla hala bir çok sanatçının ilham perisidir.