Hobileri arasında train-spotting, posta ofisi ziyaretleri ve müziğin bulunduğu, 1991 Londra doğumlu dj/prodüktör Catching Flies, 2012 yılında Mt. Wolf’un ‘Life Size Ghosts’ adlı şarkısına yaptığı olağanüstü remix’le soundcloud ve youtube’da müzikseverlerin ilgi odağı oldu.

Vakit kaybetmeden yayınladığı ilk EP, ‘The Stars’, elektronik müziğin pürüzsüz ve çakıykeyf halini gözler önüne serdi. Birbirinden gündelik sample’lar Catching Flies‘ın elinden bambaşka şarkılara dönüşmüştü. Corinne Bailey Rae – Put Your Records Onun hayat bulduğu ‘Let Your Hair Down’ ve milenyumun verdiği en büyük hediyelerden biri olan Parachutes’de dinleme şansına eriştiğimiz Coldplay – Yellow‘un sample olarak kullanıldığı ‘The Stars’ şarkısı ile bir çok kişiye unuttuğu melodileri hatırlattı. Albümün en orjinal şarkıları olan ‘Sunrays‘ ve ‘Ghosts’dışında ‘Life Size Ghosts (Remix)’de EP’de yer aldı.

“I had come up with the chords for what came to be ‘Let Your Hair Down’, and I had this four bar loop going round and round. I do that quite a lot. Make a four bar loop and just zone out on it for a while, which also acts as a bit of a test. If I like it half an hour later, then it’s a winner. Anyway, so I was playing it round and round, and for some reason the chorus of Corinne’s ‘Put Your Records On’ came into my head. So I found the acapella, put it in, chopped it up, and there it was.”

Catching Flies, 2013 yılının haziran ayında ikinci EP’si ‘The Long Journey Home‘u yayınladı. EP, giriş-gelişme-sonuç vokallerin anlattığı durum, son 40 saniyede aldığı bambaşka hava ile serin rüzgarlar estiren ‘Stay Forever’, ‘Telemachus – Grey Skies’ sample’ının kullanıldığı ‘Grey Skies‘ ardından ‘A Long Journey Home’ ile son buluyor. ‘Stay Forever’ın canlı versiyonu ve iki remix’inin de bulunduğu albümde Sun Glitters Remix kesik saksafonlarıyla dikkat çekerken Village Remix, Catching Flies’ı techno ile buluşturuyor.

Push & Run Recordings’in ‘Tings in Boots Volume 2 adlı toplama albümde, Ifan Dafydd ile ortak çaışması ‘Don’t Know High’ın yer aldığı Catching Flies, mart ayında Bonobo‘nun 2014 Avrupa turnesinde ön grubu olarak sahne almaya başlıyor. Hemen bir ay sonra Bonobo, BBC Radio 1 Essential Mix‘inde henüz yayınlanmamış Catching Flies şarkısı ‘Mama’s Wisdom (White)’ı çalması Catching Flies‘ın hem ününü hem de dinleyici kitlesini arttırıyor.

Şubat ayında yayınlanacak yeni EP öncesi arayı açmamak adına 12 Kasım’da Bandcamp ve Soundcloud üzerinden yayınladığı şarkı ‘Quiet Ones’ ise diğer hepsine göre çok daha enerjik altyapısıyla Catching Flies’ı heycanlı bir yolculuğa çıkarmışa benziyor. Sonucu ne olacak merakla bekliyorum.

FACEBOOK | SOUNDCLOUD | BANDCAMP

BONUS: