B

ir süredir sessiz kalan Radiohead cephesinden güzel haberler aldık şu sıralar. Önce son çıkan Bond filmi Spectre için yaptıkları ama kabul edilmeyen şarkıyı paylaştılar, sonra da turne haberleri geldi: En son 2012’de Melbourne’da çalan, ardından da bir süre etrafta görünmeyen grup, bu yılki line-up’ıyla saçlarımızı beyazlatan Barcelona’daki Primavera Sound Festival‘de, ardından da İsviçre’deki Openair St. Gallen Festival ve Portekiz’deki Nos Alive Fest‘te sahne alacak. Bütün bunların ucunun bir Kuzey Amerika turnesine dokunacağı söylentileri çeşitli mecralarda dolanırken, biz de yaşlı gözlerimizi Türk organizatörlere çevirmiş durumdayız — yapın bize bir güzellik!

Tüm bunların üstüne, tabii ki bir de yeni albüm konusu var. Gitarist Jonny Greenwood‘un Twitter üzerinden yaptığı açıklamaya göre epey bir şey kaydedilmiş durumda, geriye kayıtların elenmesi kalmış durumda. Bu da beklentileri epey artırdı, hatta öyle ki, grubun yeni turne tarihlerini açıkladığı sayfanın arkaplanındaki şu görselin yeni albümün kapağı olduğu iddia edilmekte. Öyle mi? Değil mi? Yorke ve saz arkadaşlarından açıklama bekliyoruz.

Beklerken boş durmaya gerek yok tabii ki, işte bu güzel haberlerin ardından olası bir İstanbul konserinde (ya da buraya uğramamaları halinde, başka festivallerde) çalınsa gözyaşlarının sel olacağı 10 Radiohead şarkısı:

Everyting In Its Right Place — (Kid A)

Let Down — (OK Computer)

You And Whose Army? — (Amnesiac)

How to Disappear Completely — (Kid A)

The Bends — (The Bends)

Lotus Flower — (The King of Limbs)

Like Spinning Plates — (Amnesiac)

Where I End and You Begin — (Hail to the Thief)

Street Spirit (Fade Out) — (The Bends)

There There — (Hail to the Thief)