2

016’yı birçok efsanevi müzisyen aramızdan ayrıldığı lanetli bir yıl olarak geride bıraktık. Temiz bir sayfa açtığımız yeni yıl da, 2016’ın devamı olacak gibi. Krautrock’ın öncü isimlerden, Can‘ın kurucu üyesi ve davulcusu Jaki Liebezeit, 78 yaşında hayatını kaybetti.

Krautrock’ta motorik sesi tanımlayarak adını müzik tarihine kazıyan Jaki Liebezeit, geçirdiği zatürreden dolayı 22 Ocak sabahı hayatını kaybetti. Can grubu Liebezeit’in ölümünün ardından Facebook’tan “O, çevresini saran sevdikleriyle huzur içinde uykuya daldı. Onu çok özleyeceğiz.” şeklinde duygusal bir açıklamada bulundu.

1938‘de Dresden‘de doğan Jaki Liebezeit, “Tago Mago“, “Ege Bamyasi” ve “Future Days” başta olmak üzere 12 stüdyo Can’ın tüm albümlerininde yer aldı ve Krautrock’ın literatürüne geçen motorik vurmalı tarzını geliştiren müzisyen oldu.

Jaki Liebezeit, 60’lı yıllarda Manfred Schoof‘un free-jazz beşlisinin bir parçasıydı ve kariyerinin her döneminde Brian Eno, Michael Rother, Philip Jeck ve Jah Wobble gibi önemli müzisyenlerle birlikte çalıştı. 1977’de Brian Eno‘nun “Before and After Science” albümüne, 1997’de Depeche Mode‘ın “Ultra” albümünee ve Rother‘in 70’lerin sonlarında yayınladığı solo albümlerine davuluyla katkı sağladı.

Jaki Liebezeit, Irmin Schmidt ve Malcolm Mooney ile birlikte gelecek Nisan ayında Londra’daki Barbican Hall’da Can’ın 50. yıldönümüne ithafen “The Can Project” olarak özel bir konser verecekti.