Fotoğraflar: Barış Çağlayan

K

id Francescoli ve Camp Claude 20 Ocak akşamı Babylon Bomonti sahnesine konuk oldu.

Mathieu Hocine‘in yıllar önce hayata geçirdiği elektronik pop projesi Kid Francescoli adını 90’larda Marsilya’da oynayan futbolcu Enzo Francescoli‘den almış. Evet, Enzo’nun sahadaki yetenekleri Mathieu’yu o kadar etkilemiş ki kendisi O’nun için gerçek bir sanatçıymış. Birkaç sene önce New York’ta Julia Minkin ile karşılaşan Mathieu beraber müzik yapmaya başlamışlar, sonra aşık olmuşlar. Kader ağlarını örmeyip bir süre sonra ayrılsalar da yarım kalan şarkılarını tamamlamak için tekrar bir araya gelmişler ve “Kid Francescoli with Julia“ projesi enfes “With Julia albümüyle bu birlikteliği taçlandırmış.

Camp Claude : Kid Francescoli @Babylon Bomonti

Babylon Bomonti’de 20 Ocak gecesinin ilk grubu Kid Francescoli sahnede Julia’nın dansları ve Mathieu’nun ince dokuma elektronik tınıları tüm dinleyicide karşı konulamaz bir dans isteği uyandırdı. Özellikle grubun en popüler parçası “Blow Up“ ile tempo oldukça yükseldi. Mart ayında yayınlayacağı yeni albümü “Play Me Again“ i henüz tamamlayan grup ilk kez Babylon’da bu albümden de şarkılar çaldı. Özellikle “The Player“ı dinlemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Camp Claude / Kid Francescoli @Babylon Bomonti

Kid Francescoli her ne kadar müzik listelerimde olup dinlediğim bir grup olsa da aslında benim o gece orada olma amacım gecenin son sahne alacak olan grubu Camp Claude’yi dinlemekti. İlk EP’si “Hurricanes”i 2014 senesinde yayınlayan Mike Giffts, Leo Hellden ve Diane Sagnier‘den oluşan trio grupla Spotify sayesinde 2015 Eylül ayında tanışmıştım. İlk dinleyişte gerçekten çok etkilendiğim Trap, o zamandan bu zamana en çok dinlediğim müzik listelerimde yer almaya devam ediyor. Klibini de ayrıca pek severim.

Geçtiğimiz sene yayınladığı ilk albümü Swimming Lessons ve Hero EP’siyle ile iyice gönlümü fetheden grup İstanbul’a gelmişken dinlememek tabii ki olmazdı. Son zamanlarda izlediğim en enerjik performans bu konser ile kesinlikle Diane Sagnier’e ait bana göre. Yerinde hiç durmadı, bizlerle iletişimini sahneye adım attığı andan itibaren hiç kesmedi. Lost & Found ile açılışı yapan grup yaklaşık 1 buçuk saat süren leziz performansını Do It ile kapadı. Tabi benim için gecenin en önemli şarkısı Trap’i muhteşem çalıp söylediler. Bir süredir severek dinlediğin bir parçayı çıplak kulakla dinlemek gerçekten çok büyük bir haz veriyor insana…

Sevgiyle.

 

Camp Claude : Kid Francescoli @Babylon Bomonti