Los Angeles çıkışlı Arı Fararooy, Burnıng Man Festivali’nde çektiği fotoğrafları digital animasyon teknikleri kullanarak süsledi ve deneyimlerini daha sürrealist bir hale getirmiş.

Los Angeles çıkışlı Ari Fararooy, Burning Man Festivali’nde çektiği fotoğrafları digital animasyon teknikleri kullanarak süsledi ve deneyimlerini daha sürrealist bir hale getirdi. Bu başarılı çalışma sonucunda Ari ile iletişime geçtik ve minik bir röportaj yaptık.
 
Kendini yönetmen, fotoğrafçı ve vfx sanatçısı olarak gören Ari Fararooy’un çalışmalarına belki daha önce rastlamış olabilirsiniz. Bunun nedeni ise geçtiğimiz sene GoTurkey.com için başarılı bir reklam filmi çekmiş olması. Kitaplığında Türkiye tanıtım filmi gibi daha birçok başarılı çalışma bulunduran Fararooy, asıl yükselişini Burning Man’de çektiği fotoğraflarla yakaladı.
 
2014’teki deneyimlerini fish eye lensi kullanarak bizlere aktaran Ari, bu sene ise yaşadıklarına daha sürreal bir çerçeveye sokmak istedi. Çektiği fotoğrafları animasyon teknikleri ile canlandırmayı hedefleyen Ari, böylelik Burning Man’i farklı bir bakış açısıyla görmemizi sağladı.
 
Fotoğraf çekerken takip ettiğiniz belli bir tema var mı? Yansımaları çok kullandığınızı fark ettim. Bunların hepsi belli bir tema üzerinde birleşiyor mu?
 
En çok kullandığım tema sürrealizm, bunu Burning Man’de çektiğim fotoğraflarda görebilirsiniz. Üretkenliğimi ve hayalgücümü gerçekliği değiştirmede kullanmayı çok seviyorum, bu da kendi hayaldünyama açılan fotoğraflar çıkarmamda yardımcı oluyor. Bu fotoğraflarımdaki bağdaştırıcı güç olarak görülebilir.
 
Bu seneki Burning Man videosu için klasik bir parçayı soundtrack olarak kullandınız. Bunu “Mad Max”imsi görselleri bir nebze yumuşatmak ve denge kurmak için mi seçtiniz?
 
Soundtrack’ime karar verirken, sürrealizm ve fotoğraf animasyonlarını taçlandıracak sakin bir parça seçmek istedim. Festival fotoğraflarımı editlerken, sıkça bu parçayı dinledim ve videoya çok yakışacağını düşündüm. Denk geldi bir bakıma.
 
Burning Man’i fotoğraf çekmek için ideal kılan özellikler nedir?
 
Özellikle bu yıl, festivalin çok tozlu ve fırtınavari bir mevsimde gerçekleşmesi bir fotoğrafçı için ideal ortamı oluşturdu. Ek olarak, Burning Man’deki sanat ve insanlar çok özel ve orijinal, bu da fotoğrafların bir ruha sahip olmasını ve doğal olarak dikkat çekici olmasını sağlıyor.
 
Bu senenin sürreal çalışmasına göz atmak isteyenleri aşağıya, 2014’teki Fish Eye videosuna göz atmak isteyenleri ise en alta alalım.