P

opülaritesi her geçen gün artan ve bu yılki serüvenini tamamlamak üzere olan Burning Man‘deki Man Burn isimli geleneksel seremoni sırasında kendini alevlerin arasına atan Aaron Joel Mitchell isimli bir festivalci, yanarak hayatını kaybetti.

Bundan 30 yıl önce Larry Harvey, Jerry James ve bir grup arkadaşının şenlik ateşi ritüellerini gerçekleştirmek için San Francisco’daki Baker Beach’te bir araya gelmesiyle başlayan Burning Man, 90’lı yılların başından beri binlerce kişinin ziyaret ettiği bir etkinliğine dönüşmüştü. 1995’ten bu yana her yıl için bir tema belirleyen Burning Man, bu andan itibaren birçok sanat enstalasyonun da sergilendiği bir yere dönüştü. Nevada’daki Black Rock Çölü’nde 70.000 kişinin katılımıyla gerçekleşen festival, cumartesi akşamı devasa bir heykelin yakıldığı Man Burn isimli geleneksel seremonisi düzenledi. Bu seremoni sırasında Aaron Joel Mitchell isimli bir festivalci, ahşaptan yapılmış uzun bacaklı kostümüyle iki kademeli güvenlik şeridini aşarak kendini alevler arasına attı ve yanarak hayatını kaybetti.

Bu olayın ardından festivaldeki birçok ateş gösterisini iptal eden Burning Man organizatörleri, “Yerel ve federal yetkililer ile çalışıyor ve şu anda açılan bir soruşturma devam ediyor.” şeklinde bir açıklamada bulundu.