Yeni bir yaz sezonun daha kapısına dayandık. Yine gri tonlarda geçen kış günlerinin ardından güneşi görmenin motivasyonu ile mutluluk depoluyoruz. Baharın gelişi, İstanbul’da yaşayanlara biraz daha farklı duyguları da beraberinde getiriyor. Bunun en büyük sebeplerinden birisi de konser ve festival sezonunun açılıyor olması. Son 10 yılda İstanbul, bir çok ünlü müzisyeni ağırladı ve son yıllarda bu özel konserlerin sayısında gözle görülebilir bir artış var. İstanbul, belki de en eksik parçasını ‘müzik’i yavaş yavaş doldurmaya başlıyor. Bize de yaz akşamında soğuk içeceklerimizle bunun keyfini çıkarmak kalıyor.

İstanbul’daki etkinlik programına göz atmadan önce, her geçen yıl giderek artan ve bu yıl İnönü Stadyum’un yıkılması ve Kuruçeşme Arena’nın kapanmasıyla (evet boğaza karşı bağıra bağıra şarkılara eşlik edemeyeceğiz) Parkorman ve Maçka Küçükçiftlik Park dışında çok fazla bir alternatif kalmıyor açık hava konserleri için. Böylesi bir olgunlaşmanın içine girmişken İstanbul’un daha iyi konser alanlarını hak ettiğini düşünüyorum.

Tabii ki bu yaz ki konser sezonuna Vodafone Istanbul Calling ile başlamak gerekiyor. 1 Mayıs – 30 Ağustos tarihleri arasında tam 120 günlük bir müzik takvimi oluşturuyor bize bu festival. Sadece konserleri değil, atölye çalışmaları ve partileri de içeriyor üstelik. Şimdi bu görkemli festivalin belirlenen konserlerine tarih sıralarına göre bir göz atalım.

30 Mayıs Rihanna – BJK İnönü Stadyumu

Açıkçası Rihanna, 7. Albümü ‘Unapologetic’ i çıkarmadan önce de bir dünya yıldızıydı. Fakat son albümüyle beraber gösterdiği gelişim, bu seviyeye yükselmiş bir dünya starı için oldukça fazla. Nitekim albümün Bilboard Top 100 listesinde bir numarada yerini alması ve 55. Grammy ödüllerinde herkesin hayranlıkla izlediği isim olması bunu kanıtlar nitelikte. Rihanna, albüm sonrası 8 Mart’da başladığı Amerika turnesini sonlandırıp 26 Mayıs’da İspanya’nın Bilboa şehrinde ‘Rihanna Diamonds World Tour’ adı altında sevenleriyle buluşacak ve Avusturya’da vereceği konser sonrası 30 Mayıs akşamı BJK İnönü Stadyumu’nda İstanbullulara bir nevi yaza merhaba konseri verecek. Biletler satışa çıktıktan sonra 15 gün içerisinde bittiğinden, umarım şanslı kitle içerisinde yerinizi almışsınızdır.

7 Haziran Tiesto – BJK İnönü Stadyumu

Rihanna konserinden 8 gün sonra İstanbul bu sefer Hollandalı DJ, prodüktör ve elektronik dans müziği dendiğinde akıllara ilk gelen isimlerden biri olan Tiesto’yu ağırlayacak. Tiesto, 5 Stüdyo albümünün yanına 2 de derleme albüm koyarak toplamda 7 albüm yayınladı bu zaman kadar. Bu albümlerle birlikte uluslararası bir yıldız olan ve onlarca MTV Müzik Ödülü almayı başaran Tiesto, ayrıca 2004 Atina Olimpiyatları’nın açılış performansında yer alması ile de DJ tarihine adını yazdırmış bulunmakta. Tiesto’nun bu yazki konser programının içinde kimilerine göre dünyanın en iyi müzik festivali olan, bir bakıma müziğin ‘Disneyland’ı olan Tomorrowland 2013’de bulunmakta. Kısacası 7 Haziran akşamı Dolmabahçe bayağı sallanacağa benziyor.

23 Haziran Indie Park: The National – Parkorman İstanbul

The National konseri Vodafone İstanbul Calling’in Parkorman’daki ilk konseri olacak. The National, 14 yıllık yolculuklarında sürekli daha yukarıya taşıdıkları müzik kariyerleriyle rastlayabileceğiniz ender gruplardan. Nitekim geride bıraktıkları birbirinden güzel 5 albüm de bunun en güzel kanıtı. Özellikle söz yazarlığı konusundan bu grubun dünya ile bağlarını kopardığını ve başka bir gezegenden ilham aldıklarını düşünüyorum kişisel olarak. Nitekim bu güzel sözler Leonard Cohen ve Nick Cave arası bir vokalle birleşince ortaya The National çıkıyor. Grup, şu sıralar 20 Mayıs’da çıkartacakları 6. Albümleri ‘Trouble Will Find Me’den parçalar paylaşarak bizleri heyecanlandırmakla meşgul! 23 Haziran akşamı grubun yeni albümüyle beraber harika İstanbul atmosferini de yanına alarak dinleyicilerine unutulmayacak bir konser yaşatacaklarına eminim. Halihazırda devam eden bilet satışları, pişman olmamanız için iyi bir fırsat!

29 Haziran Dance Day: The Prodigy, Basement Jaxx, Jaguar Skills – BJK İnönü Stadyumu

Vodafone İstanbul Calling Festivali programı kendi içinde kategorilere ayrılıyor. Bunlardan biri de ‘Dance Day’. 29 Haziran gecesi BJK İnönü Stadyumu’nda çıkacak olan gruplara baktığımızda ‘Dance Day’ in hakkını tam anlamıyla verebilecek bir line-up görüyoruz. Tabii ki öncelikle The Prodigy’den başlamak gerekir. Her ne kadar elektronik müziğin ataları olarak Jean Michel, Kraftwerk ve Tangerine Dream’i görsek de. 70’lerden sonra araya bir çizgi çekip 90’lara geçtiğimizde bu bayrağı taşıyan 4 büyük isim bizi karşılıyorlar. Onlar da; Fatboy Slim, Crystal Method, Chemical Brothers ve tabii ki The Prodigy. Yaptıkları müziği tanımlamaya yetecek kadar sıfat var mıdır bilmiyorum. Zira sürekli yeni şeyler arayışında olan rave dünyasının atalarından biri! İnanılmaz yoğun bir enerjiyle sahneye çıkıyorlar ve bu yüzdendir ki elektronik müzik dünyasının en iyi canlı performansına sahipler. Zaten Q Magazine ve Rolling Stone ölmeden önce görülmesi gereken 50 konser listesinde yerlerini almaları her şeyi kanıtlıyor.

Sıradaki isim, Londralı house müzik ikilisi Basement Jaxx. 1994’den beri müzik yapmaya devam eden bu ikili 90’lı yılların sonundan itibaren 2000’li yılları da içine alarak birçok başarılı progressive house parçasına imza attı. Üstüne 2002 ve 2004 yıllarında ‘Best Dance Act’ BRIT ödülünü ekleyen bu ikili neredeyse 20. yıllarını geride bırakmak üzereler ve bu yıl 7. Stüdyo albümleri ‘Music’ i yayınlamayı planlıyorlar. Bu ikinin performansları fazlasıyla merak uyandırıcı!

Gelelim son isim Jaguar Skills’e. Kendileri The Prodigy’den hemen önce sahnede yerlerini alacaklar. İngiliz DJ, BBC Radio 1 ve BBC Radio 1Xtra’da haftalık olarak yayınladığı 100’den fazla mixtape’i bulunmakta. Kendisi gibi DJ olan babasının plak koleksiyonundan fazlasıyla etkilenen Jaguar Skills, 70’lerin caz ritimleri, 80’lerin pop ve 90’ların Hip-Hop’unu birleştirerek kendine özgü özel bir tarz oluşturmayı başarmış bir grup. Jaguar Skills, The Prodigy öncesi kulaklarınızın pasını sileceğe benziyor. Hazırlıklı olmakta fayda var!

30 Haziran Alternative Park: Thirty Seconds To Mars –  Parkorman İstanbul

Vodafone İstanbul Calling’in indie müzik serisinin içinde yer alan Thirty Seconds to Mars, bir zamanlar aktör olan (Fight Club’dan gözünüz ısırabilir) Jared Leto önderliğinde İstanbul’un yolunu tutacaklar arasında. Özellikle 80’li jenerasyonun uzun yıllar ülkemize gelmesini beklediği grup, ‘This Is War’ albümlerinden sonra 2 senelik turne ve yapılan konser sayısı ile Guiness Rekorlar kitabına girmeyi başarsa da bizi teğet geçmişlerdi. Şimdi Mart ayında çıkardıkları yeni albümleri ‘Love, Lust, Faith and Dreams’ ile 30 Haziran akşamı Parkorman’da müzikseverlerle bulaşacaklar.

Aslında bu gecenin bir de süprizi var bana kalırsa o da Thirty Seconds To Mars’dan önce sahne alacak olan !!! (chk chk chk). Kaliforniyalı disco-punk grubu, 30 Nisan’da çıkartacakları 5. Stüdyo albümleri ‘THR!!!LER’i yanlarına alarak İstanbul’a gelecekler. Yeni albümlerinden paylaştıkları ilk single’ları ‘One Girl/One Boy’dan da anlaşabileceği üzere Thirty Seconds To Mars öncesi ortalık bayağı ısınacak!

2 Temmuz Sigur Ros – Parkorman İstanbul

Kendi adıma yaz sezonunun en çok heyecanlandıran konseri Sigur Ros! İzlandalı grup hakkında bir şeyler  yazmaya başlarsam sanırım kendimi durduramayacağım. Henüz canlı dinlemiş olmasam da, hatta üstüne İstanbul’daki konserlerini kaçıracak olsam da Southside Festivali’nde yakalayacağım onları. Yaptıkları müziği sıfatlara bölmeye gerek yok çünkü zaten onların amacı müzikleriyle bütün sınırları kaldırmak! Jon Thor’un (Jonsi) ruhani sesi, inanılmaz boyutlara ulaşabilen tiz vokali, sıradışı gitar kullanımı, bir türlü nokta koymak istemediğiniz bir yolculuğa eşlik eden minimalist unsurların sadece birkaçı. Bu yıl verdikleri konserlerde hem müzisyen kadrosunu hem de görsel showlarını arttıran grup, İstanbul gibi özel bir atmosferde unutulmayacak bir konser vereceklerine eminim. Bu konserin Kuruçeşme Arena’da olamaması içimi burkuyor olsa da bilet satışları halen devam ederken bir an önce yerinizi ayırtmanızı öneririm!

7 Temmuz Urban & Hip-Hop Day: Snoop Dogg, CeeLo Green & Nas – BJK İnönü Stadyumu

Eğlencenin yine sınırları zorlayacağı özel bir gece daha. Vodafone İstanbul Calling Festivali kapsamında Urban & Hip-Hop Day’in konukları Snoop Dogg (şu sıralar Snoop Lion), CeeLo Green ve Nas olacak. Dr. Dre’nin keşfettiği isimler arasında yer Snoop Dogg, tüm dünyanın saygısını kazanmış rap yıldızlarından biri. Çıkardığı albümlerin listesi kadar filmografisi de kabarık olan Snoop Dogg, dünya üzerinde 30 milyon albüm satmayı başarmış bir sanatçı. 7 Temmuz akşamı CeeLo Green’nin şahane vokalinin ve Snoop Dogg’un bol bol küfürlerinin işitileceği eğlenceli bir akşam sizleri bekliyor.

21 Temmuz Kesha – Parkorman İstanbul

21 Temmuz akşamı İstanbul bu sefer bir pop-star’ı ağırlayacak. Henüz 18 yaşında Dr. Luke’un plak şirketiyle anlaşan Kesha, asıl çıkışını bundan dört yıl sonra Flo Rida’nın ‘Right Round’ adlı parçasına eşlik ederek yaptı. Bu şarkı ile birlikte Amerika’da popüler olan Kesha, yıl sonu çıkardığı ilk single’ı ‘Tik Tok’ ile başta Amerika olmak üzere toplamda tam 11 ülkenin müzik listesinde bir numarada yer aldı. Kendi müziğini ‘garbage-chic’ olarak adlandıran Kesha, güzel sesi ve sahne şovlarıyla İstanbul’da olacak.

26 Temmuz Iron Maiden, Anthrax, Voodoo Six – BJK İnönü Stadyumu

Vodafone Calling İstanbul’un en güzel yanı kuşkusuz birçok çeşit müziğe ev sahipliği yapacak olması. Sıradaki ise biraz sert bir müzik! 26 Temmuz’da BJK İnönü Stadyumu heavy metal sevenler için bir mabet olacak. Programı incelemeye Voodoo Six ile başlarsak… Kendileri hakkında açıkçası pek bir bilgim yok, 2003 yılında kurulmuş Londralı grup, bu yaz Iron Maiden’in Avrupa turnesindeki tüm konserlerinde alt grup olarak çıkacak. Sonraki isim ise Anthrax. Onları alt grup demiyoruz çünkü kendi başına kült olmayı başarmış bir grup. Nitekim Trash Metal’in Big Four’u (Megadeth, Metallica, Slayer) içinde yer almaları yeterli. 2010  yılında yine BJK İnönü Stadyumu’nda efsanevi Sonisphere’de konser veren gruplar arasında olan Anthrax, 3 yıl aradan sonra tekrar İstalbuluları coşturmaya gelecek.

Son isim ise Iron Maiden! Müzik kariyerlerinden 38 seneyi, ilk albümlerinden sonra ise 33 seneyi geride bırakmış, azımsanmayacak bir topluluğun dünyanın en iyi grubu olarak adlandırdıkları isim Iron Maiden. 2011’de Maçka Küçükçiftlik Park’ında sıkış sıkış 16.000 kişiye konser veren grup, bu sefer stadyum konseriyle bunun acısını fazlasıyla çıkaracağa benziyor. Zaten Iron Maiden fanatikleri diye ayrılmış bir kitle mevcutken 26 Temmuz gecesi İnönü’nün yıkılmasına yardımcı olacakları şüphesiz!

16 Ağustos Placebo – Parkorman İstanbul

Yaz sonuna doğru geçerken İstanbul için iyi bir kapanış konseri olacak Placebo. Daha önce dört kez geldiler ki bu da İstanbul’u sevdiklerinin kanıtı. Özellikle Kuruçeşme Arena’daki konserleri hala ballandıra ballandıra anlatılmakta. 90’lılar pek değil ama 80’lerin sonlarına doğru doğanların lise çağlarında bağıra bağıra eşlik ettiği bir grup. Zaten bana kalırsa grubun en iyi albümü 2003 yılında yayınlanan ‘Sleeping With Ghosts’ da bu tarihlere denk geliyor. Dile kolay tam 5 kez Grammy ödülü almış, 11 milyondan fazla albüm satmayı başarmış bir efsaneden bahsediyoruz.  Parkorman yine tıklım tıklım dolacaktır, yine konser sonrası gitmeyenleri/gidemeyenleri kıskandırtacaktır. Grup, geçtiğimiz yıl 7. Albümleri için stüdyoya girmişti, daha önce yaptıkları gibi yine bir İstanbul konseri öncesi yeni albümleriyle gelirler mi bilinmez. Bence bir an önce yerinizi ayırtmanızda fayda var!

 

http://www.themagger.com/bu-yaz-istanbulda-kimleri-dinleyecegiz-vol-1/