B

ahar ayındasınız, anlıyorum. Fazla kilolarınız var, neden olmasın? Dur yahu bırak o diyet hapını bir şey diyoruz şurada! İddia ediyorum yaza kendinizi Ornette ile hazırlarsanız bir taşla iki kuş vuracaksanız. Nasıl mı? Birincisi tabi ki güzel müzikle kulaklarınız bayram edecek ikinci olarak da fazla kilolarınızdan dans ederek kurtulabilme şansınız çok yüksek! Klasik müzik eğitiminden geçip hızını alamayıp elektronik pop yapmaya başlayan bu sarışın fransıza biraz yakından bakalım.

İtalyan kökenli, sinema salonunda çalışan bir aileden gelen Bettina Kee, Paris doğumlu olup çok küçük yaşta müzik enstürmanlarıyla vakit geçirmeye başlıyor. Müziğe karşı aileden gelen bu ilgiyle beraber, piyanosuyla ilk prömiyerini yapıyor. Paris konservatuarında öğrenci olduğu zamanlar solfej, harmonie ve orkestraya katılarak müzisyenliğini geliştiriyor. İlk önemli kariyer çalışması olarak kendisini 1997 senesinde Alain Bashung‘un Fantaisie Militaire isimli albümünde klavyede görüyoruz. Aynı zamanlarda Mariyln Monroe‘nun meşhur filmlerinden ‘ La Rivière sans retour ‘un Fransa’da yeniden canlandırılışı için Arthur H‘ye L’homme du Monde söylerken vokalde eşlik ediyor. 2003 yılında müzikal kariyeri Jacques Rivette‘in turne esnasında kendisini yüz üstü bırakmasıyla son buluyor.

Çok geçmeden jazzın çok ensturmanlı yapısına kendisini kaptırıp müzik kariyerindeki ipleri tekrar eline alıyor. 2004 yılında eleştirmenler tarafından iyi bir akustik jazz örneği ve elektrik pop karışımı olarak gösterilen ELECTRIC MOP isimli bir grup çalışmasında yer alıyor.

Grup, ikinci albüm hazırlığındayken Bettina Kee yalnız başına bir şarkı yazıyor ve gruptan izole olup Gazolina isimli garaj rock yapan bir grupla beraber çalmaya başlıyor. Sonra birden duruyor ve sıfırdan başlamaya karar veriyor. Kendisinin sevip saygı duyduğu 60’ların ünlü free jazz sanatçısı Ornette Coleman‘a ithafen, Ornette takma ismiyle yoluna devam ediyor. 2009 Ulusal sanat çalışmalarının merkezi Paris’teki Lucernaire’de bir kaç defa sahne alıyor. Oldukça beğeni toplayan Bettina Kee, aynı zamanda Angus & Julia Stone’un da yapımcısı olan Berlin çıkışlı Discograph isimli yapım şirketiyle anlaşma yapıp, Yael Naim’in konserlerinde Ornette ismiyle ön grup olarak sahne almaya başlıyor. 2011 yılının bahar ayında çıkardığı Crazy isimli albümüyle oldukça tanınır hale geliyor. Albümün hikayesine gelince çok hoş olduğu söylenebilir.. 20’li yaşlarında anne olan Kee, çocuklarının büyükannelerinde kalmak istedikleri fazladan bir geceyi değerlendirmek adına şarkı yazıyor, sonra bir gece daha.. Haftada iki şarkı yazdığı 15 günlük aktif kreatif bir dönemden geçiyor ve albümdeki çoğu şarkısını bu dönemde yazıyor. Daha önceden yazdığı başka şarkıları olduğunu da ekliyor.

Bettina Kee

Müzik geçmişi bu kadar yoğun olan Bettina’nın tek ihtiyacı biraz boş zaman ve ilhammış demek ki! Ayrıca albüm kapağındaki yüzüne attığı renkli fırça darbelerine ilham kaynağı olarak da Ornette Coleman’ın üzerine giydiği fırça darbeli renkli ceketin olduğunu yorumunu getirmeden de geçmeyelim. Crazy (2011) albümünden sonra France Inter, Taratata, Radio Nova ‘ya konuk olan Ornette, herkes tarafından bilinip tanınmaya başlıyor. Albümdeki şarkılardan Yes I Do , Bye Bye Bye , Talk About tutulanlar arasındayken Tota’s Unicorn ise arabada trende giderken küçük kızını uyutmak için yazdığı bir şarkı. Ve tabi ki en güzelini sona sakladığım albümle aynı ismi taşıyan Crazy isimli çıkış şarkısı o kadar çok çalınıyor ki halk arasında ‘bilinen kimin söylediği bilinmeyen şarkılar’ kategorisine giriyor. Bu kıvama gelen şarkıya çok geçmeden The Noze’dan bir remix gelmesiyle şarkının sesi yükseliyor. Komşular Almanya, İtalya, İngiltere adamı deli etmeyin demezler mi? Demezler, onlarda açıp dinleyip seviyorlar. Her ülkenin değil ama her global olayın komşusu Amerika’da karışıyor Crazy çılgınlığına, sosyal medyayı sormayın Youtube zaten darmadağın.

Milyonlarca kez dinlenen Crazy [The Noze Remix] ne kadar dinlense hak ediyor ama yetmez! 2012’nin Nisan ayında Ornette‘den Crazy Friends isimli 5 parçalık bir EP daha geliyor. Bu albüm çalışmasında Crazy [ The Noze Remix] yer alırken, arkadaşları olan Avec Nous ile beraber Avec Nous ( Put Your Hands Up) isimini verdikleri bir şarkı çalışmasına imza atıyorlar. Albümün atar damarı ise Mike Ladd ile ortak çalışması olan insanlığın koltukta sandalyede ve çeşitli yerlerde oturmasına tepki olarak doğmuş Sur Le Sable isimli fransızca şarkı.


Geçen senenin Kasım ayında konser için İstanbul’u es geçmeyen Ornette 8 Temmuz’da yine geliyor. Ben gittim gördüm başkaları görsün demek olmaz, iki kere üst üste kaçırıcak yaşta hiç değilsiniz zaten. 2013’ün Eylül ayına doğru ‘ ben gitar da çalarım bilmezsiniz ‘ dediği yeni bir albüm hazırlığında olduğunu da söyledikten sonra son olarak yazıya eklemediğim diğer parçaları daha şimdiden kurcalamaya başladığınızı görmek çok güzel!