G

ramatik’in yaptığı müziği kategorize etmek çok da kolay değil; zorluğu tanımlanamaz olmasından değil, albümlerin arasındaki çeşitlilikten kaynaklanıyor.

Yaptığı  müziğin yarattığı hava farklı ruh hallerindeyken size eşlik edebiliyor. Yağmurlu, karanlık bir İstanbul sonbaharında; güneşli,  çok sesli bir Pazar sabahında ya da gece kalabalıkların içinde insanlara çarparak yürürken kulaklıklarınızdan dinleyebileceğiniz Gramatik şarkıları var.

Gramatik

Cold Busted’dan çıkan Street Bangerz  serisinde ve No Shortcuts albümünde Electronik/Funk/Soul /Hip Hop füzyonundan işler çıkaran Gramatik sampleları alıp, çevirip, çalkalayıp hiç yaşamadığımız plak günlerinin ruhunu günümüze getiriyor. Çıkardığı EP’lerde Trip Hop, Acid jazz , Downtempo çalışmalar da yapan GramatikDream Big Music’den çıkan  Expedition 44 albümündeki House, Tech-House ve Techno  mixlerle diskografisindeki  bpm’i yükseltiyor. Bunu yaparken de funk ruhunu kenara bırakmıyor. Çalışmalarında bunu her zaman görebiliyoruz. Ayrıca Led Zeppelin, Muse ve Justice mixleri de çok heyecan verici.

Brooklyn’de yaşayan  ve  Slovenya asıllı olan Gramatik (Denis Jasarevic), kimi şarkılarında Balkan müziğini çeşitliliğine eklemiş.  Pretty Lights Music’den çıkan son albümü Beatz & Piecez Vol.1  -bana göre en güzel albümü – daha önceki tüm çalışmalarının tek bir albümde olgunlaşması olarak görülebilir. 2012 yılında çıkardığı EP #digitalfreedom’la  protest yanını da ortaya koyuyor. ACTA/PIPA/SOPA’nın amaçladığı sansüre #digitalfreedom için yaptığı teaserla insanları araştırmaya yönlendiriyor. Bu EP ile çizgisini biraz sertleştiriyor, belli ki bundan sonra farklı konseptte albüm serileri  dinleyeceğiz.

#digitalfreedom ile son dönem yükselen bass müziğine yakınlaştığını görüyoruz. Bunu yaparken de Dubstep, Electro , Glitch Hop ve  Funk öğelerini kullanıyor. Bu EP, ‘ Fresh Funky Bass Music ‘olarak özetlenebilir.  #digitalfreedom  Pretty Lights Music’den indirilebilir.

Sanatçı, zaten bütün sosyal ağlardaki hesaplarında ve kendi internet sitesinde,  şarkılarını dinleyici ile paylaşıyor. İnternete girdiğinizde müzik dinlemek için kullandığınız sayfalar  hangisi ise orada Gramatik şarkılarının tamamına ulaşabilirsiniz. Kendisini sistemin dışında tutan, müziğini olabilecek her alanda ücretsiz paylaşmayı ve dağıtmayı tercih eden ve geniş kitlelere bu şekilde ulaşma yöntemini seçen sanatçının bu yaklaşımı tabii ki biz dinleyiciler için mutluluk verici.