T

üm dünyayı kapsayan plak trendinin aynı şekilde satışlara da yansıdığını biliyorduk. Bu bilgiye yeni bir güncelleme British Phonographic Industry‘den geldi. BPI, 2016’in ilk altı ayı dolmadan geçtiğimiz yılı geride bırakan plak satışlarının, kazanç açısından YouTube’dan daha fazla olduğunu açıkladı. Görünen o ki plak sevdası dijital müzik dünyasına kafa tutmaya başladı!

Sekiz yıldır artış göstermeye devam eden Britanya topraklarındaki plak satışları, geçtiğimiz yılı 2 milyon fazla albümün sahibini bulmasıyla kapatmıştı. En son 1994’te Oasis, Bon Jovi ve The Beautiful South gibi efsanelerin altın çağında böyle bir grafik yakalayan plak satışları, yılın ilk yarısını geride bırakmaya hazırlanırken 2.1 milyon satış istatistiğine ulaşarak 25.1 milyon Pound gelirin elde edilmesini sağladı. Bu gelir aynı zamanda İngiltere’de sanatçıların YouTube üzerinden elde ettiği 24.4 milyon Pound’luk kazancı geride bırakarak geleceğe dair çok önemli bir ipucu da verdi.

Spotify‘ın başı çektiği, Apple Music ve Tidal‘ın pastadan pay almaya çalıştığı dijital müzik ve YouTube‘un domine ettiği çevrimiçi video yayın kanalları piyasasında söz sahibi olmaya başlayan plakların yükselen grafiği, BPI‘ın genel müdürü Geoff Taylor tarafından yapılan açıklamada “müzik marketinde bazı şeylerin yapısal açıdan kalıcı bir değişikliğe uğruyor” şeklinde yorumlandı.

Bir yandan dijital bir kırılma yaşayan müzik endüstrisinin plak satışları ile geleneksel yönünü ayakta tutmaya çalışması gelecekte ilginç bir dönemin bizleri beklediğinin kanıtı. Bakalım neler olacak, hep birlikte göreceğiz.

Yazıyı 2016’da en plak satışı yapan David Bowie‘nin “Blackstar” albümünden “Lazarus” ile kapatalım.