B

ritanya ve İrlanda müzik tarihinde önemli bir yere sahiptir. Tarihe geçmiş bir çok sanatçı bu küçük ama müzikal adalardan çıkmıştır. Tabii ki bu bereketli topraklar, 2016 da da bizlere hediye sunmaya devam edeceklerdir. Biz de yeni yılda dinlememiz gereken Britanya & İrlanda çıkışlı 10 grubu sizlere tanıtmak istedik.

Black Honey:

Brighton çıkışlı Black Honey son dönemlerde adadan çıkan en yetenekli dörtlülerden biri. Izzy Bee, Chris Ostler, Tommy Taylor ve Tom Dewhurst’den oluşan Black Honey, dream/dark pop kulvarında ürün vermesine rağmen tanışageldiğimiz o klasik Ingiliz indie/alternative gruplarına benzemiyor. Bana kalırsa Black Honey’i özel yapan etmen, Portland akımını (Dandy Warhols vb.) günümüzün müziğiyle harmanlaması. 2014’te çıkardıkları Black Honey adlı EP’leri ile piyasaya balıklama atlayan grup, “Madonna” ve “Corrine” adlı parçaları ile öne çıkıyor.

Solar Bears:

Dublin çıkışlı electronic bir ikili olan Solar Bears, John Kowalski ve Rian Trench’den oluşuyor. Aslında lafı çok uzatmadan ne tür müzik yaptıklarını adlarında belli etmişler. Atmosferik electronic yapan bu İrlanda’lı ikili, synth tınıları ile hayalgücünüzü çalıştıracak tarzda üretim yapıyor. Bu çalışmaları da kalitesini belli etmiş olmalı ki David Lynch ile üçüncü albümlerinin hazırlıklarına başladılar. Bu senenin başlarında albümün çıkması bekleniliyor.

Merak edenleri, benim favorim olan “Cosmic Runner”ı dinlemeye davet ediyorum.

Gengahr:

Melodic indie ve psych-pop yapan Kuzey Londra çıkışlı bir grup Gengahr. Narin vokalleri ve melodik gitar riffleri ile kalbimi fetheden bu grup, daha geçen sene çıkmasına rağmen Britanya’nın önemli radyocuları tarafından keşfedildi. Transgressive Records ile anlaşan Gengahr, 2015’in sonunda “A Dream Outside” adlı debut albümlerini yayınladı. Uç noktaları sevmeyen, sakin bir indie grubu dinleyip geceyi kapatalım demek istiyorsanız Gengahr‘ı öneririm.

Mura Masa:

Guernsey çıkışlı 19 yaşındaki prodüktör Mura Masa, bu sene gecelerinize renk katacak hip-hop altlaypılı electronic parçalarla müzik dünyasında merdivenleri tırmanıyor. Kendisini “Beat slayer, heart breaker, producer, singer, lover” olarak tanımlayan Mura Masa, bu yaşına rağmen müzik dünyasının en önemli labellarından biri olan Polydor Records ile anlaşmalı. “Firefly” ve “Lovesick” parçaları ile tanınmaya başlanan sanatçı, 2016’nın yazında biraz kendimizden geçmiş bir şekilde güneşin doğuşunu izlerken bolca dinleyeceğimiz Mura Masa’yı merak edenleri aşağıya alalım.

Rusangano Family:

Limerick, İrlanda çıkışlı bu duo herkesin damak tadına göre değil, fakat 2015’i domine eden Kendrick Lamar‘cılardansanız Rusangano Family size göre olabilir. Grup tam bir kültür çatışması ve bu çarpmışma mükemmel bir ürün çıkarmış bana kalırsa. Zimbabwe, Togo ve İrlanda kültürlerinin bir harmanlaması olan bu ikili, Batı Avrupa’da yaşayan mültecilerin hayatına ayna tutan sözlere sahip. God Knows ve MuRli adlı iki sanatçının çalışmalarına göz atmak isterseniz