Müzik piyasasındaki servis dinamiklerinin son dönemde hızlı bir değişliğe uğradığını söylemek mümkün. Özellikle müzik yayın kanallarının artan önemi ve bu piyasaya geçtiğimiz hafta dahil olan Apple Music ile hacmin ve ulaşılabilirliğin artması, müzik dinleme eğilimlerine de yansımakta. Bu doğrultuda Londra merkezli müzik endüstrisinin ticari birliği British Phonographic Industry (BPI), İngiltere’de yılın ilk altı ayı için hazırladığı raporu geçtiğimiz hafta yayınladı.

Son yıllarda Spotify‘in ön sırada bayrağı taşıdığı çevrimiçi müzik yayının artan popülerliği ve buna paralel olarak kullanıcı sayısındaki yükseliş, BPI’in yılın ilk altı ayı için hazırladığı rapora da yansımış. Eldeki verilere göre İngiltere’deki toplam müzik tüketiminde yüzde 4’lük bir azalma görülürken çevrimiçi müzik dinleme istatistiği yüzde 56’lık büyük artış göstermiş.

Çevrimiçi müzik dinleme istatistikleriyle ilgili bazı veriler şöyle;

  • 2014 yılında 14.8 milyar şarklı dinlemesi. Bu istatistik 2013’ün iki katı.
  • 2015’in ilk yarısında 11.5 milyar çevrimiçi müzik dinlenmesi.
  • Mark Ronson’un Bruno Mark ortaklı ‘Uptown Funk’ şarkısı tek başına 45 milyon dinlenmeye sahip.
  • İngiltere’de bir haftada 480 milyon çevrimiçi müzik dinleniyor.
  • 2014 yılında YouTube üzerinden video izleme istatistiği 14.3 milyar iken 2015’in ilk altı ayında şimdiden 12.5 milyara ulaşmış durumda.

Çevrimiçi müzik yayın kanallarındaki bu hızlı artışın yanında fiziksel müzik satışlarında da ilginç istatistikler var. CD formatındaki satışlarda geçtiğimiz yıl yüzde 10.4’lük bir düşme gerçekleşmişken 2015’in ilk altı ayında bu oran yüzde 4.4’te kalmış fakat hala düşme eğilimi göstermekte. Bunun yanında 2014 yılında en yüksek plak satış istatistiğine ulaşan İngiltere’de, bu trend devam ederek yılın ilk yarısında yüzde 56.3’lük bir gelişme göstermiş. Bu gelişme aynı zamanda 1994 yılından bu yana en büyük plak satış hacminin oluşmasına neden olmuş.

Bu istatistiklerin tüm dünyada paralel eğilim gösterdiğine hem fikiriz. Plak satışlarındaki artışın yeni bir koleksiyonculuk akımı ile desteklenmesinin yanında fiziksel ve dijital müzik dinleme eğilimlerinin gün geçtikçe keskinleşmesi nispeten arada kalan CD formatına verilen değeri düşürüp terazinin her iki tarafında kalan opsiyonların yükselmesine neden olduğunu gözlenmekte. Amerika’da iki yeni plak basım fabrikasının açılması ve Apple’in ciddi yatırımlarla müzik yayın kanalları arasına girmesi bu istatistiklerin uzun süre artış göstereceğini kanıtlıyor.