T

eknolojinin her yanımızı sarıp sarmaladığı, Spotify ve Apple Music‘in müzik sektöründe kuralları koyduğu bir dönemdeyiz. Üreten ve tüketenlerin belli noktada kabul ettiği faydaların yanı sıra müziğin temel değerlerinin de elimizden uçup gittiği fazlasıyla aşikar. Bugün Bon Iver grubunun kurucusu Justin Vernon ve the National‘dan Aaron ile Bryce Dessner kardeşlerin güçlerini birleştirmesiyle ortaya çıkan sanatçı kolektifi PEOPLE, müzik sahnesinde kaybolan değerlerin ve kemiklere işlemiş ticari kaygıların önüne geçmeyi hedefliyor.

PEOPLE, farklı alanlarda çalışan sanatçıların buluştuğu bir kolektif ve aynı zamanda bir platform. Bu kolektifin öncüleri ise Bon Iver grubundan tanıdığımız koca yürekli Justin Vernon ve the National‘dan Aaron ile Bryce Dessner kardeşler. Üçlü bugün PEOPLE isimli kolektiflerini yaklaşık 160 sanatçının, 12-20 Ağustos tarihlerinde Berlin’de güçlerini birleştireceği bir festival ile duyurdu. Tüm hafta sürecek festival, 18-19 Ağustos’ta Funkhaus‘a yerleşecek. Yapılan açıklamada festivalde daha önce hiç ismini duymadığınız sanatçılar ile her şarkısını ezbere bildiğiniz müzisyenler bir arada olacak. Festivalde headliner ya da belirlenmiş hiç bir grup, sponsor, marka ve hatta program bile olmayacak. Festival tamamen sanatçılar ve katılımcılar tarafından hayata geçirilecek.

Haklısınız, kulağa şimdiden fazlasıyla heyecan verici geliyor. PEOPLE kolektifi bulunla da sınırlı kalmıyor. Yarattıkları dijital platform ile farklı sanatçıların bir araya gelip üretmesine, canlı yayınların yapılmasına, görsel sanatlara ve podcast’lere ev sahipliği yapacak. Bugün beta versiyonu yayımlanan bu platform, arşivinde daha önce yayınlanmamış şarkılar da barındırıyor. Ağustos ayında resmi olarak tanıtılacak olan platformda şimdilik Justin Vernon, Aaron Dessner ve konuklarının hayat verdiği Big Red Machine‘den dört yeni şarkı yer almakta. Bununla birlikte plaftormu karıştırdığınızda Matt Berninger ve Sufjan Stevens‘ın vokal partnerliği yaptığı bir Leonard Cohen cover’ı da bulmanız mümkün.

2016 yılında Michelberger Music etkinliğinde ortaya çıkan bu kolektif fikri aradan geçen iki yılın ardından PEOPLE ismiyle hayat bulmayı başardı. Geçtiğimiz yıl ülkemizde Offbeat isimli benzer amacı taşıyan bir kolektif kurulmuştu. Henüz aktivitelerini görememiş olsak da başta müzik sahnesi olmak üzere sanatın tüm dallarının modern yaşam formundan ve onun getirilerinden sıyrılıp bağımsız üretim yolları aradığını görmek mümkün.