B

ob Marley’in 1965 yılında kurduğu Tuff Gong International, ABD’li Sunpress Vinyl şirketi ile yeni bir ortaklık yaparak plak üretim fabrikasını yeniden açacağını duyurdu. Bu gelişme, Jamaika’nın yıllarca üretim yapmayan Tuff Gong fabrikasının tekrardan plak basmaya başlaması anlamına geliyor.

Kingston‘da bulunan Tuff Gong fabrikası önümüzdeki aylarda yenilenecek ve ilkbaharda tekrardan açılacak. Bu ara dönemde gelecek olan siparişler, reggae öncüsü Joe Gibbs‘in Florida bulunan eski Final Vinyl fabrikası tarafından karşılanacak.

Bu ortak girişimde plak satışlarının rekor kırarak 25 yılın en yüksek seviyesine çıkması ve plak pazarının 2017’de milyar dolara ulaşacak olmasının payı oldukça fazla. Tuff Gong, sadece Karayipler’deki müzisyenlerden ve plak şirketlerinden değil, aynı zamanda Asya’dan da artışta olan bir taleple karşı karşıya.

Tuff Gong‘un genel müdürü Marie Bruce, “Bob Marley’in vizyonu, tek merkezde toplanan kayıt prodüksiyonu, plak üretimi ve dağıtım tesisinin bir arada toplanması şeklindeydi. Plak formatı sekiz yıldır ciddi bir büyüme içinde ve Tuff Gong bu harekete yeniden katılması mutluluk verici.” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Bir yandan tüm hızıyla dijitalleşen ve diğer yandan da aynı hızla ruhunu kaybetmeye başlayan müzik piyasasındaki bizi çok alakadar etmeyen fakat içinde plak olduğu için sevindiren gelişmeyi sizlerle paylaşmak istedik.