Gün geçmiyor ki Bob Dylan ustanın yeni bir albümü veya onun hatrına yapılmış başka albümler çıkmasın. 50 yıldır hayatımızda, ben kendimi bildim bileli evde Bob Dylan çalar dolayısıyla benim ikinci bir babam gibi kendisi. Böyle tuhaf bir bağım var kendisine, Türkiye’ye konsere geldiğinde en son yanına gidip konuşmak istedim, sanki bu en doğal hakkımmış gibi hissettim, ilginç bir andı. En son albümü ‘Tempest’ı 2012’de çıkarmıştı, ardından bir kaç bootleg serisinden albüm çıktı ve onlarla idare ettik. Hala kendisinden yepyeni bir albüm beklerken arada küçük sürprizler ile heyecanımızı ayakta tutuyor, tekrar tekrar tazeliyorlar.

İlk olarak 1992 yılında Bob Dylan’ın 30’uncu müziğe giriş yılı kutlamasının DVD’si bu ay çıktı. Bu kutlama New York, Madison Square Garden’da bir konser halinde yapıldı. Steview Wonder, Lou Reed, Eddie Vedder, Johnny Cash, June Carter, Eric Clapton, Neil Young ve daha niceleri sahneye çıkıp kendi yorumlamalarıyla Dylan’ın şarkılarını söyledi. 30 yıllık süreç içinde yazdığı yüzlerce şarkı arasından 30 tanesi o gece binlerce heyecanlı seyircisi önünde söylendi. Ben izlediğimde, Bob Dylan uzmanı Clinton Heylin’in dediği; Kimse Dylan’ı Dylan gibi söyleyemiyor, bazen Dylan bile söyleyemiyor’ lafına bir kez daha katıldım. İzlemesi çok keyifliydi, oncaa sanatçıyı bir arada görmek, bazılarının tatlı yaşlılıklarına tanıklık etmek, Johnny Cash ve June Carter ikilisini sahnede bir kez daha birlikte izleyebilmek beni ekrana kitledi. Fakat izlerken filmin yarısında en yakını Lou Reed olmak üzere bu isimlerin çok büyük bir çoğunluğunun bugün aramızda olmadığını hatırlamak bir yumruk gibi çarptı suratıma. Devamını izlerken içim burkulmuştu, Dylan da yaşlı gözükmeye başladı gözüme ki 22 sene öncesinden bahsediyorum. Filmin sonunda hep birlikte ‘Knockin On Heavens Door’ söylemeleri beni kendime getirdi ve bitiminde uzun bir süre bütün bu sanatçıların müziklerini tek tek dinlemeye koyuldum.

Bugün öğrendiğime göre 1975 yılında Dylan ve The Band’in bodrum katında çıkardığı ‘The Basement Tapes’ kayıtları sırasında kaydedilmemiş ya da bitmemiş parçaları yakın bir zamanda ünlü yapımcı T Bone Burnett derleyip bir albüm olarak çıkaracak. Elvis Costello, Marcus Mumford ve Jim James, T Bone Burnett ile bu sefer bodrum katında değil de 5 yıldızlı bir stüdyoda, bu bodrum katı parçalarının bilmediğimiz taraflarını hayata getirecek. Bu süreç bir yandan da filme çekilecek. Showtime’s Show: Close Up ‘Kayıp Şarkılar:The Basement Tapes’ belgeselini Sam Jones yönetecek.

İki gün önce, 25 Mart Salı günü beklenen tapeler çıkmasa da ‘Bob Dylan in the 80s’ derlemesi çıktı. Dylan’ın 1980 ve 1990 arasında yaptığı popüler olmayan şarkılarını popüler olmayan sanatçılar söylüyor, bu da işin esprisi. Sanırım toplam 18 şarkıdan oluşan bu albüm popüler olacaktır.