Stanley Kubrick çoğu insan için gelmiş geçmiş en iyi yönetmendir. Psikolojiyi a’dan z’ye sinema perdesine yansıtan bu dahi adamın eserleri birçok sanat dalında kendini gösterdi. Çoğu sanatçı da Stanley Kubrick’ten esinlendiğini açık bir şekilde belirtti. Müzikle olan bağlantının, insan bedeninde devasa boyutlara ulaşması ve Stanley Kubrick’in efsanesi ‘2001: A Space Odyssey’in 46. yılında bazı ülkelerde tekrardan vizyona girmesi adına, müzikte Stanley Kubrick izlerini takip ettik. Nelerle karşılaştığımız sizi şaşırtacak.

Blur – “The Universal”

Blur’un frontman’ı Damon Albarn, yeteneği konusunda dünyayı asla şaşırtmadı. Gorillaz, Blur ve kendi başına yaptığı her albüm mutlaka insanların aklında kalmayı başardı. Hala da projelerine çılgınlar gibi devam ediyor, yeni bir güne uyanıp her sanat dalından etkileniyor. “The Universal” klibinde Damon Albarn, ‘A Clockwork Orange’ filminin manyak kahramanının göz makyajı ve beyazlar içinde karşımıza çıkıyor.

Guns’N Roses – “Welcome To The Jungle“

“Welcome To The Jungle” bir efsanedir. Herkes kafasını bir kez bu şarkıda sallamıştır. Axl Rose’un çılgın sesi ile birleşen gitarlar bir dönemin en çok dinlenen şarkısını ortaya çıkarıyor. Klibin sonunda Axl Rose’un televizyon ekranından yansıyan çığlık çığlığa görüntüleri de ‘A Clockwork Orange’a bir selam çakmaktadır.

Pink Floyd – “Echoes “

Pink Floyd hayranları “Dark Side Of The Moon” şarkısının The Wizard of Oz filmiyle alakalı olduğuna dair bir dedikodu çıkarmışlardı. Aynı dedikodu “Echoes” ve ‘2001: A Space Odyssey’ için de çıktı. Pink Floyd başta bunu inkar etse de daha sonra sıkı Kubrick hayranı olduklarını itiraf ettiler.

The Ramones – “Too Tough To Die”

Grup albüm kapağı tasarlanırken, ‘A Clockwork Orange’ın çete başı Alex’in ekibine gönderme yapmak istediklerini söylerler. Böylece ortaya filmin gece renkleri ve çetenin evsiz bir adamı dövdüğü sahnedeki tüneli andıran bir görüntü ortaya çıkar. Zaten albümün tarzında da biraz ‘Clockwork’ delirmeler yok değil.

David Bowie – “Space Oddity”

Bırakalım Dave kendi anlatsın; “Bu şarkıyı yaptığımda İngiltere’de herkes uzay yolculuğu ile ilgili bir şarkı olduğunu düşündü. Ama aslında Kubrick filmi ‘A Space Odyssey’i izlemeye gittiğim zamanla alakalıydı. Filmi izlemeye gittiğimde kafam oldukça güzeldi. Bu durum filmin de mükemmeliği ile birleşince ortaya bu şarkı çıktı.”

Lady Gaga 2010 dünya turu; ‘The Monster Ball’

2010 yılının en başarılı turlarından biri olan Lady Gaga’nın “The Monster Ball” turu tüm dünyada büyük bir ilgi gördü ve başarısıyla büyüleyici bir noktaya ulaştı. Monster Ball turunda verdiği her konserin başında Lady Gaga, karanlık fütürizm içeren ‘A Clockwork Orange’ filminden sahneler gösterildi. Lady Gaga bunun bir saygı duruşu olduğunu sonradan basınla paylaştı.

Kate Bush – “Get Out Of My House”

Bu şarkının Stanley Kubrick’in ‘The Shinning’ filminden esinlenerek yapıldığını biliyor muydunuz? Artık biliyorsunuz. Hatta şarkı filmin, müzik olarak yeniden yapılmış hali olarak kabul görüyor. Bir filmi şarkıya çevirmek yani… Klibinden de anlayabilirsiniz.

30 Seconds To Mars – “The Kill”

Oscarlı oyuncu Jared Leto’nun rock grubu 30 Seconds To Mars’ın “The Kill” videosunu görür görmez aklınıza kapı arasından sarkan, suratı kanlı Jack Nicholson gelecektir. Evet, video ‘Shinning’e selam gönderiyor.

Moloko

Grubun adı Moloko, Stanley Kubrick’ten geliyor, ‘A Clockwork Orange’ filminde çetenin süt için kullandığı kelime aynı zamanda. Grup elemanlarından hiçbiri Rus değil, ya da tatillerde St. Petersburg’a gidiyor gibi bir halleri de yok.  Bu yüzden grubun adını Stanley Kubrick’ten esinlenerek aldığına emin olabiliriz. (Bu arada şarkı baya iyi, dinleyin yani)

Lana Del Rey –“ Ultraviolence “

“Söyle Lana kız söyle” diyerek dinlediğimiz, canlı da kötü, albümde başarılı Lana Del Rey’in şarkıları 70’lerin çiçek kokan kadınlarını hatırlatsa da albümün adı direkt olarak Kubrick’e bir gönderme.

Yine Lana Del Rey – “Lolita”

Lana kızın Stanley Kubrick’e saygı duruşu “Ultraviolence” ile sınırlı kalmıyor. “Born To Die” albümünden Lolita şarkısı Stanley Kubrick’in 1962 tarihli Vladimir Nobbakov’un romanından çektiği “Lolita” filmine saygı duruşu.

Bu yazıda NME‘in şuradaki ilgili galerisinden esinlenilmiştir.