Albüm Puanı: 8/10

Öne çıkan şarkılar:

1- Chamakay

2- Time Will Tell

3- Always Let You Down

80’ler biteli oldukça uzun bir süre olmasına rağmen tüm dünyada hala etkisi devam ediyor. Belki o dönemki saç modellerini etrafta görmüyoruz, vitrinlerde artık kitch sayılabilecek dönemin kendine özgü kıyafetleri de pek ortalarda yok ama; müziğini birebir duymasak da esintileri günümüzde devam etmekte. 80’lerin synthesizer tabanlı işleri hala çok popüler, hala oldukça başarılı. Bunun son dönemdeki en başarılı örneği ise ‘Dev Hynes’ dan geliyor yani diğer bir adıyla ‘Blood Orange’.

Dev Hynes, Londra kökenli, Amerika çıkışlı ve son yılların en üretken müzisyenlerinden. Solange, Sky Ferreira ve MKS gibi isimlerin albümlerinde imzası bulunuyor, kendisinin de birçok grupla ve solo olarak çalışmaları mevcut. Daha önce ‘Lightspeed Champion’ adıyla çıkardığı albüm ve LP’lerle Bright Eyes’ı anımsatan işlerle ortaya çıksa da yeni projesiyle dinleyicilerini tamamen şaşırtıyor ve elektronik tabanlı bir çalışmayla ortaya çıkıyor. Daha önce Blood Orange adıyla yayınladığı ‘Costal Grooves’ pek ses getirmese de Hynes bu sefer hedefi on ikiden vuruyor.

Cupid Deluxe baştan sonra kadar heyecan verici, hareketli ve konuk müzisyenlerle dolu bir albüm. Albüm R&B’den funk’a, hip-hop’dan synth-popa birçok türün birleşiminden  oluşuyor;  Dev Hynes’in temiz vokali ve aksanlı müzisyenlerin (en belirgin örneği ise Chosen şarkısındaki Fransız vokal) düetleriye oldukça değişik bir atmosferde ilerliyor. Şarkıların ritmleri ise aksak şekilde ilerlerken unutmanızı zorlaştırıyor. Bazı şarkıların ise (It Is What It Is) tam tersine sakin ilerleyişi var, ama asla albümün temposunu düşürmüyor. Bununla beraber albümün süprizi Britpop akımının en güzel gruplarından olan Mansun’un ‘I Can Only Dissapoint U’ şarkısının funk esintili re-make’i olan ‘Always Let You Down’. Albümün genelindeki şarkı sözleri ise Dev Hynes’ın kendisinin tanımladığı “kırık kalpli insanların kalbi kırık insanları araması” teması üzerinde duruyor.

Geçtiğimiz yılın en güzel işlerinden olan bu albümü hala dinlemediyseniz, hemen bir şans verin, çünkü ilerleyen günlerde bu ismi daha çok duyacağımıza benziyor. Ayrıca Dev Hynes’ın sosyal medya hesaplarını takip ederseniz kendi kişisel favori parçalarını paylaşıyor ki; hepsi dinlemeye değer.

“Chamakay”:

“Time Will Tell”: